Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:691116
 
Author:
Evaluation:
Published: 10.04.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 15 units
References: Not used
Extract

Šis pe­ri­ods tiek saistīts ar pubertātes un sociālo attīstību, identitātes un pašvērtējuma meklēšanu. Parādās bērna personības pamatiezīmes, kvalitātes, atklājas gan iepriekšējos attīstības pe­ri­odos izveidojušās ie­tek­mes emocionālajā, kognitīvajā, sociālajā sfērā, gan arī pieļautās kļūdas. Pusaudžu attīstības sta­di­ja ir kā pārejas ve­cums- pus­audzis vairs nav bērns, bet nav vēl arī pie­audzis cilvēks.
Pubertātes pe­ri­ods ir viens no viskritiskākajiem un grūtākajiem pos­miem or­ga­nis­ma attīstībā. Raksturīga fiziskās attīstības paātrināšanās, ko sauc arī par lie­lo augšanas lēcienu. Tas ir atšķirīgs zēniem un meitenēm. Zēniem to novēro 12-13, bet meitenēm-11-13 ga­du vecumā, tāpēc zēni no 10 līdz13 ga­diem augumā at­pa­liek no meitenēm. Tas atkarīgs arī no augšanas individuālajām īpatnībām. Pubertātes periodā ķermeņa daļas un orgāni pakāpeniski iegūst funkcionāli optimālās attiecības. Pie fiziskās attīstības var minēt arī dzimumorgānu attīstību: meitenēm- krūšu veidošanos, menstruāciju sākšanos, zēniem- balss lūzumu. Ap ārējiem dzimumorgāniem, kā arī padusēs, sāk augt ma­ti. Kļūst aktīvāki svied­ru dzie­dze­ri, to sekrēts, baktēriju sadalīts, stiprāk ož, arī maksts at­da­la vairāk mit­ru­ma. Vis­bei­dzot, menstruāciju sākšanās norāda uz fiziskās dzimumgatavības iestāšanos. Laikā, kad meitenēm jau ir izveidojušās sievišķīgas for­mas, zēni vēl izskatās diez­gan bērnišķīgi, jo viņiem augšanas izrāviens iestājas apmēram di­vus ga­dus vēlāk, kad jau ir sācis palielināties dzi­mum­lo­cek­lis un sēklinieki. Bal­se­nei augot, izspiežas Ādama ābols. Balss sai­tes kļūst garākas, balss- zemāka. Balss lūzuma laikā, zēni augumā panāk mei­te­nes un pat ap­steidz viņas. Zēniem par fiziskās dzimumgatavības iestāšanos lie­ci­na spontāna sēklas noplūšana(pollūcija). Tā pa­ras­ti no­tiek naktī, miegā, tāpēc tiek sau­kta par ,,slap­ja­jiem sapņiem’’, un ir normāla parādība, pazīme, kas lie­ci­na, ka zēns sāk seksuāli no­briest. Pollūciju var izraisīt sapnī redzēts zēns vai mei­te­ne, ar ku­riem pa­ras­ti nekādas seksuālas do­mas nesaistās.
Pubertātes periodā no­tiek arī ādas pārmaiņas, kas nav vi­sai patīkamas vai pareizāk būtu teikt, ir nepatīkamas. Parādās pūtes, kas ro­das hor­mo­nu ietekmē. To darbības rezultātā ādā palielinās tau­ku dzie­dze­ri, kas producē vairāk ādas tau­ku. Tie, savukārt, izvadkanālos sa­jau­cas ar sīkām, atlupušām ādas ra­ga kārtas zvīņām, vei­do­jot cietāku, sausāku ma­su, un aizs­pros­to tos, un, rag­vie­las ķīmisko pārvērtību dēļ, virspusē krāsojas brūni mel­na. Ādas porās parādās ma­zi, tumši punktiņi, ap ku­riem var sākties ie­kai­sums ar ap­sar­ku­mu un uztūkumu. Ro­das nevēlamas pūtes, var vei­do­ties arī stru­tas, ku­ru dēļ bojājas audi. Tas var beig­ties arī ar rētu veidošanos.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register