Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:755680
 
Author:
Evaluation:
Published: 22.03.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 8 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Dēles vēsturiskā skatījumā    4
2.  Dēļu vispārīgs raksturojums    6
3.  Dēļu klasifikācija    8
4.  Dēļu izplatība    9
5.  Ārstējošās dēles izmntošanas iespējas    10
5.1.  Medicīniskā dēle    10
5.2.  Iespējamais ļaunums no dēlēm    11
6.  Dēļu nozīmes izpēte cilvēku dzīvē    13
6.1.  Pētījuma organizēšana    13
6.2.  Pētījuma rezultātu apstrāde un analīze    13
6.3.  Konsultācija ar hirudoterapeitu    15
  Secinājumi    18
  Bibliogrāfija    19
  Anotācija    20
  Anotācija (angļu valodā)    21
  Pielikumi    22
Extract

Dēles vēsturiskā skatījumā

Šiem posmtārpiem ir neparasti attīstīti dažādi maņu orgāni. Dēles ļoti smalki uztver mehāniskos, ķīmiskos un citus kairinātājus. Klases bioloģiskās vēstures stāsts ir šaura balansēšana starp brīvību un parazītismu. Ir diezgan maz aklo dēļu veidu, tomēr lielākā daļa dēļu reaģē uz gaismu pateicoties neskaitāmiem (2-5) pāriem acu.
Klases bioloģiskā vēsture ir kā smalks balansēšanas punkts starp brīvu dzīvi un parazītismu. Pats vārds “parazītisms” nāk no sengrieķu valodas vārda “para sitos”, kas pārtulkojot nozīmē liekēdis. Parazīti nāk no tādas dzīvnieku valsts, kur tie apmetas uz citu dzīviem dzīvniekiem un, tos nenogalinot, izmanto to audus un asinis savai izdzīvošanai. Senie dēļu priekšteči sev barību ieguva uz laiku piesūcoties garām peldošajām zivīm. Pārējā laikā šīs būtnes bija “brīvdzīvotājas”, kas zināmā mērā sekmēja to ārējo un iekšējo orgānu progresīvo attīstību. Attīstījās gremošanas orgānu sistēma, izvadorgānu sistēma, nervu sistēma, kustību orgāni u.c. Fizioloģiskās sistēmas attīstība nodrošināja šiem arhaiskajiem tārpiem un to priekštečiem, pirmajām dēlēm, iespēju pastāvēt arī turpmāk. Taču tikai tālākajā klases attīstības gaitā parādījās daži īsto parazītu veidu, kuru nebija daudz. Lielākā daļa asinssūcēju parazītu palaikam parazitē uz saviem saimniekiem (tā bioloģijā sauc parazītu upurus). Taču rinda citu dēļu izvēlējās pavisam savādāku attīstības gaitu. Pagātnē parazīti un pusparazīti pateicoties savam kaut cik attīstītajai uzbūvei viegli spēja pārslēgties uz aktīvas plēsoņas dzīvesveidu.
Pirmajām dēlēm bija snuķīšu iedīgļi, ar kuru palīdzību bija ērti sūkt asinis no upura ķermeņa. Turpmākajā attīstībā dažām sugām snuķīši sāka arvien vairāk attīstīties. Tie kļuva par muskuļotiem snuķiem, kurus veidoja barības vada priekšējā daļa, daļa rīkles un tika ietverti ar rīkles sieniņu audiem. Šodien šādas sugas ar tādu snuķi tiek apvienotas snuķveidīgo dēļu grupā. Agrākās snuķveidīgās dēles kļuva par priekštečiem plēsīgajām snuķveidīgajām un bezsnuķveidīgajām žokļdēlēm, kurām snuķa vietā bija žokļi ar daudziem zobiņiem. Asinssūcēji žokļtārpi ekoloģiskā nozīmē ir ektoparazīti. Vairāki specializējušos parazītisko žokļdēļu pēcteči kļuva par plēsīgām sugām (4).
Zobiņu skaits plēsējiem nozīmīgi samazinājās. Barības pārstrādes sistēma izmainījās, līdz ar to, ka parādījās jaunas dēļu sugas. Formām, kuras pārgāja uz plēsonību, samazinājās kuņģa un zarnu trakta nodalījumu daudzums. Žokļdēles – plēsoņas radīja rīkļdēles, kurām nebija žokļu un zarnu traktas. Rīkļdēles dzīvo plēsīgu dzīvesveidu. Tā pakāpeniski izdalījās pašreizējais klašu sadalījums.

Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register