Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:805395
 
Author:
Evaluation:
Published: 02.06.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Membrānu procesi norisinās pēc šādām shēmām: gāzu A + B maisījums-membrāna-gāze A; vielu A + B šķīdums- membrāna-tvaiks A (ietvaice caur membrānu).
Ķīmiskajā rūpniecībā izmantojamie membrānu procesi ir šādi: dialīze, pseidodialīze, osmoze, atgriezeniskā osmoze, ultrafiltrācija, elektrodialīze, elektroosmoze, elektroosmofiltrācija, iztvaicēšana caur membrānu, gāzu maisījumu difūzā sadalīšana un mikrofiltrācija.
Dialīze. Ja starp divām šķidrām vidēm novieto puscaurlaidīgu plēvi jeb membrānu, tad, nepalielinot spiedienu, novērojama izšķīdinātās vielas pārvietošanās caur membrānu. Šo procesu sauc par dialīzi. Izšķīdinātā viela dialīzē pārvietojas no augstākas koncentrācijas uz zemāku. Dialīze ir difūzijas process. Šķīdumu sadalīšana dialīzē izskaidrojama ar komponentu dažādu difūzijas ātrumu, tiem difundējot caur membrānu.
Dialīzi visplašāk izmanto medicīnā, piemēram, lai attīrītu asinis no dažādām kaitīgām vielām.
Pseidodialīze. Ja rada spiedienu starpību membrānas abās pusēs, caur membrānu izplūst izšķīdinātā viela (nevis šķīdinātājs ). Šādu procesu sauc par pseidodialīzi. Pseidodialīzi lieto ūdens atsāļošanai. Caur membrānu difundē caur ūdeni izšķīdušie sāļi.
Osmoze. Osmoze ir difūzijas process, kurā caur membrānu difundē tikai šķīdinātājs. Osmoze notiek tikai vienā virzienā – no zemākas koncentrācijas uz augstāku. Piemēram , ja membrānas vienā pusē ir tīrs ūdens, bet otrā – vielas ūdens šķīdums, tad osmozes gadījumā ūdens molekulas difundē caur membrānu un iekļūst šķīdumā, bet pretējā virzienā – no šķīduma ūdens nepārvietojas. Šķīduma tilpums, ūdenim pieplūstot, palielinās. Ja telpa, kurā atrodas šķīdums, ir ierobežota, tad spiediens šajā telpā paaugstinās līdz noteiktai lielumam, kas atkarīgs no temperatūras un šķīduma koncentrācijas. Šo spiedienu sauc par osmotisko spiedienu. Osmozes procesā virzošais spēks ir osmotiskais spiediens.
Atgriezeniskā osmoze. Ja spiediens tajā membrānas pusē , kur atrodas šķīdums, pārsniedz osmotisko spiedienu, tad ūdens (šķīdinātājs) pāriet no augstākas koncentrācijas uz zemāku. To sauc par atgriezenisko osmozi. Atgriezeniskajā osmozē virzošais spēks ir starpība starp darba spiedienu un osmotisko spiedienu. Piemēram, atsāļojot jūras ūdeni, kurā sāļu koncentrācija 3,5% , osmotiskais spiediens ir 2,5 MPa,bet darba spiediens – 5...8 MPa.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register