Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
  • Nejonizējošais starojums (ultravioletais starojums, infrasarkanais starojums)

     Evaluated!

    Research Papers6 Physics

1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:325942
 
Author:
Evaluation:
Published: 02.04.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 7 units
References: Used
Extract

Starojums tā veidi.
Ikdienā mēs reti lietojam apzīmējumu „starojums”. Sinonīmi šim jēdzienam ir radiācija, izstarojums. Lietojot šo terminu, visbiežāk iedomājamies ultravioleto, infrasarkano, gamma starojumu un rentgenstarojumu. Protams, asociācijas ir arī ar kodolreaktoriem, kodolieročiem. Tomēr bieži vien vairāk arī par to nezinām. Apmierināmies ar to mazumiņu, ko dzirdam masu saziņas līdzekļos (piem., par ultravioletā starojuma bīstamību) un atceroties fizikas stundās mācīto. Samierināmies ar šīm- virspusējām- zināšanām.
Centīsimies uzzināt vairāk... Kas tad ir starojums? Starojums ir viļņu vai daļiņu izplatīšanās telpā, kam raksturīga starveidīga izplatīšanās no centra uz perifēriju. Starojums iedalās divās galvenajās kategorijās- jonizētajā starojumā un nejonizētajā starojumā.
„Jonizētais starojums ir lielas enerģijas elektromagnētiskais (fotonu) vai korpuskulārais (elektronu, protonu, neitronu, daudzlādētu jonu, kodoldalīšanās šķembu u.c.) starojums, kas spēj vielā izraisīt atomu un molekulu jonizāciju un ar to saistītos sekundāros procesus (izmaiņas ķīmisko, bioloģisko vielu u.c. materiālu struktūrā).” [ 4, 131] Šis starojums ir radioaktīvs. Pie tam radioaktivitāte var būt dabiskā ( -starojums, -starojums, -starojums, X-stari, urāna sāļi u.c) un mākslīgā (ar neitroniem apstarotas vienkāršas vielas).
Nejonizētais starojums ir mazākas frekvences starojums, kura radioaktivitāte (mazās devās) nav kaitīga un enerģija nepārsniedz 12, 4 eV. Pie nejonizētā starojuma pieskaita vairākus starojumus (dažus no tiem apskatīsim turpmākajā tekstā) un arī elektromagnētisko lauku (mikroviļņus, radioviļņus, TV viļņus, radara viļņus, elektriskos laukus (augstspriegums)).
Pārsvarā visi starojumi ir līdzīgi. To piederību vienai vai otrai grupai nosaka frekvence (svārstību skaits sekundē). Frekvence ir mērvienība, kuru lieto starojumu enerģijas noteikšanai. To mēra hercos (Hz) un megahercos (MHz). Frekvence ir savstarpēji saistīta ar starojuma viļņu garumu- jo lielāks viļņu garums, jo mazāk frekvence un otrādi.
Šie lielumi ir saistīti arī ar enerģiju. Jo lielāka ir starojuma frekvence, jo lielāka enerģija un starojums kaitīgāks.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,48 €
Work pack Nr. 1179517
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register