Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:474135
 
Author:
Evaluation:
Published: 12.04.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 4 units
References: Not used
Extract

Liela nozīme ir tam, ka elektroenerģiju ar nelieliem zudumiem iespējams pārvadīt lielos attālumos, turklāt bez vides piesārņošanas. Elektroenerģiju var viegli pārvērst cita veida enerģijā – mehāniskajā enerģijā (elektrodzinēji), siltuma enerģijā (elektriskās sildierīces), gaismas enerģijā (spuldzes, gāzizlādes caurules) u.c. Turklāt ierīces, ar kurām realizē šīs pārvērtības, ir samērā vienkāršas un tām ir augsts lietderības koeficients. Sakaru tehnikā liela nozīme ir lielajam elektriskās enerģijas izplatīšanās ātrumam (c=3*108 m/s). Sevišķi plaši izmanto maiņstrāvu, jo atšķirībā no līdzstrāvas tai spriegumu un strāvas stiprumu var pārveidot lielā intervālā gandrīz bez enerģijas zudumiem. Šajā nolūkā izmanto īpašas ierīces – transformatorus, tādējādi nodrošinot elektroenerģijas pārvadi un dažādu ierīču darbības režīmu.
Elektrisko strāvu ražo ģeneratori. Ģenerators ir ierīce, kas izraudzītā veida enerģiju pārveido elektriskajā enerģijā. Ģeneratori ir galveniskie elementi, elektrostatiskās mašīnas, magnetohidrodinamiskie ģeneratori, Saules baterijas u.c.
Praksē visvairāk izmanto elektromehāniskos maiņstrāvas ģeneratorus. Šajos ģeneratoros mehāniskā enerģija pārvēršas elektriskajā enerģijā. Šādu ģeneratoru darbība pamatojas uz elektromagnētiskās indukcijas parādību.
Elektroenerģija patērētājiem jāpiegādā pa garām elektropārvades līnijām. Tā kā elektrostacijās maiņstrāvas ģeneratoru spriegums nepārsniedz 25 kV, tad elektropārvades līnijas sākumā uzstāda spiegumu paaugstinošu transformatoru. Sprieguma paaugstināšana elektroenerģijas pārvades līnijā ir izdevīga.
Maiņstrāvas indukcijas ģeneratora galvenās sastāvdaļas ir:
1.Elektromagnēts vai patstāvīgais magnēts, kas rada magnētisko lauku;
2.tinums, kurā inducējas sinosoidāli mainīgs EDS.
Lai iegūtu lielāku ģeneratora elektrodzinēja amplitūdu, jāpalielina rotācijas leņķiskais ātrums , magnētiskā lauka indukcija B un rāmīša laukums S=I1l2. Leņķiskā ātruma palielināšana ir ierobežota, jo, palielinoties rotācijas leņķiskajam ātrumam, pieaug mehāniskie spriegumi kustīgajās daļās un tās var tikt sagrautas. Tādēļ daudzās valstīs ir pieņemta maiņstrāvas frekvence  = 50 Hz un  = 2 = 100 s-1. Lai palielinātu magnētisko indukciju B, par magnētiskā lauka avotiem izmanto spēcīgus elektromagnētus. Turklāt ģenerators izveido praktiski noslēgtu magnētisko sistēmu.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,98 €
Work pack Nr. 1121177
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register