Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:524890
 
Evaluation:
Published: 13.01.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 5 units
References: Not used
Extract

1. Literatūras apraksts.
1.1. Atmosfēras spiediens un tā vērtību sadalījums pasaulē.
Atmosfēras spiediens tas ir spiediens, ar kuru atmosfēra spiež uz Zemes virsmu un ķermeņiem, kas uz tās atrodas [http://www.lielvards.lv/, skatīts 17.12.2009.]. Tas rodas Zemes gravitācijas dēļ, gaisam pievelkoties pie Zemes virsmas. Atmosfēras spiediens ir atkarīgs no augstuma virs jūras līmeņa. Berzes ietekme līdz ar augstumu samazinās, tādēļ vēja ātrums, pieaugot augstumam palielinās – sākumā straujāk, pēc tam lēnāk.
Atmosfēras spiediena noteikšanai un mērīšanai izmanto barometrus. Ir dzīvsudraba barometri, metāla barometri jeb aneroīdi, sifona barometrs un sifona – trauka barometrs. [A. Zirnītis, 1968]. Spiedienu mēra ar dzīvsudraba staba milimetros – mm Hg, paskālos – Pa (133,322 Pa = 1mm Hg), bāros, milibāros vai arī atmosfērās. 1 atmosfēra = 101325 Pa, kas ir aptuvenais Zemes atmosfēras spiediens jūras līmenī. Normalais atmosfēras spiediens ir vienāds ar 760 mm Hg = 1013,2 mb ,kas ir pie 0oC temperatūras uz 45 platuma grāda jūras līmenī [A. Zirnītis, 1968].
Atmosfēras gaisa spiediens uz Zemes nav vienmērīgi sadalīts, tam ir raksturīgs noteikts ģeogrāfiskais sadalījums. Iemesli, kuri uztur atmosfēras spiediena nevienmērīgu sadalījumu, ir:
• gaisa nevienmērīga sasilšana un atdzišana virs dažādiem zemeslodes rajoniem, kura nodrošina nevienmērīgu gaisa blīvumu dotajā līmenī;
• Dažāda gaisa temperatūra un mitrums;
• Lejupejošas gaisa strāvas virs atbilstošiem zemeslodes rajoniem, saistītas ar kopējo atmosfēras cirkulāciju. [http://lv.wikipedia.org/wiki/Vējš, skatīts 17.12.2009.]
Spiediena sadalījums. Par gaisa spiediena sadalījumu uz zemeslodes ziemā un vasarā var spriest pēc janvāra un jūlija bāriskā lauka kartēm [A. Zirnītis, 1968]. Atmosfēras spiedienam piemīt īpašība atšķirties ziemās un vasarās. Ap ekvatoru ir zema spiediena apgabals, polu virzienā trīsdesmitajos tajos platuma grādos dominē augsts spiediens (Subtropos maksimuma apgabali, kuri pastāv kā ziemā, tā vasarā), bet sešdesmitajos platuma grādos atkal ir zems spiediens, Zemes poliem raksturīgs augsts spiediens. …

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register