Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:364757
 
Author:
Evaluation:
Published: 18.01.2008.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 8 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Latvija – Krievijas sastāvā    4
  Latvijas neatkarības laiks no 1918. līdz 1940. gadam    6
  Ļeņina biogrāfija    8
  Staļina biogrāfija    11
  Plānveida ekonomika    14
  Vērtīgās cerības    16
  Latvijas saimniecība pēc 1940. gada    19
Extract

Lai saprastu šīsdienas Latvijas ekonomiskās un arī politiskās realitātes, ir derīgi ielūkoties diezgan patālā vēsturē. 18. gs. beigās visa Latvijas teritorija atradās Krievijas impērijas sastāvā. Krievijas impērija koncentrēja Baltijā ievērojamus resursus, jo šejienes ģeogrāfiskais stāvoklis, labie ceļi un samērā izglītotais un čaklais darbaspēks radīja labvēlīgus priekšnoteikumus rūpniecības attīstībai. Šajā laikā sāka attīstīties linu audumu aušana tirgum, veidojās kokapstrādes manufaktūras visā Latvijā. 18.gs. paplašinājās tirdzniecība, Rīga 18.gs. beigās tirdzniecības apgrozījuma ziņā ieņēma otro vietu (pēc Pēterburgas) starp Krievijas ostām. No 1861. līdz 1871.g. izbūvēja dzelzceļu, kas savienoja Caricinu, Orlu, Daugavpili, Rīgu. 1876. gadā ierīkoja dzelzceļu uz Liepāju. 19.gs. II pusē Līgatnē tika nodibināta papīra manufaktūra.
Lauksaimniecībā 18.gs. pastiprinājās zemnieku nemieri pret dzimtbūtniecisko atkarību. Šo nemieru ietekmē 1817.g. Kurzemē, 1819.g. Vidzemē un 1861.g. Latgalē atcēla dzimtbūšanu un pamazām sāka attīstīties jaunas saimniekošanas formas. 1849.g. apstiprināja jaunas zemnieku likumus, kas paredzēja klaušu nomu aizstāt ar naudas nomu, kas savukārt veicināja tirdzniecības attīstību. Klaušu darbs tika aizvietots ar algotu darbu. Tika aprēķināts, ka no 17 algoti strādnieki veic to pašu darbu, ko 70 klaušinieki. Sākās zemnieku noslāņošanās saimniekos, vienkāršajos zemniekos un bezzemniekos.
Sakarā ar dzimtbūšanas atcelšanu dzimtbūtniecisko manufaktūru vietā veidojās fabrikas un rūpnīcas, kuras izmantoja algotu darbaspēku. Sāka veidoties lieli uzņēmumi, piemēram, 1819. gadā Dreiliņos pie Sarkandaugavas sāka darboties kokzāģētava ar četriem gateriem, kuras darbināja divas tvaika mašīnas. Šajā zāģētavā strādāja gandrīz 200 strādnieku.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register