Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:414652
 
Author:
Evaluation:
Published: 13.08.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 5 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Metodoloģija produktivitātes aprēķināšanai    4
2.  Produktivitāte Latvijā laika posmā no 2001. gada līdz 2007. gadam    6
3.  Secinājumi    11
  Literatūras avoti    12
Extract

1.Metodoloģija produktivitātes aprēķināšanai
Produktivitāte arī ražīgums, ekonomikā ir jēdziens, kas raksturo attiecību starp saražoto produktu (sniegto pakalpojumu) un resursiem, kuri šim mērķim izmantoti. Šo jēdzienu pielieto gan makroekonomikā, gan arī mikroekonomikā.
Metodoloģijas aprēķināšanai var tikt izmantotas daudzas un dažādas specifiskas formulas, tomēr visu šo formulu galvenā būtība ir tāda, ka produktivitāte ir vienāda ar saražotās preces vai pakalpojuma attiecību pret šīs preces vai šī pakalpojuma radīšanai izmantotajiem resursiem, t.i., lai nosacītu cik produktīvi tiek ražota kāda prece vai sniegts kāds pakalpojums ir nepieciešams attiecināt saražotās produkcijas vērtību ar resursu vērtību šīs preces vai šī pakalpojuma radīšanai. Piemēram darba produktivitāte tiek aprēķināta kā 1 strādājošā saražotās produkcijas apjoms 1 stundas laikā, bet, ja balstāmies uz iepriekš sacīto, tad, lai aprēķinātu darba produktivitāti ir nepieciešams attiecināt produkta vērtību, ko saražo viens strādnieks, pret šī strādnieka algu vienas stundas laikā.
Ir vairāki faktori, kas būtiski ietekmē produktivitātes rādītājus. Šo faktorus var iedalīt tādos, kuriem pieaugot vai uzlabojoties, pieaug produktivitāte, kā arī tādos, kuriem pieaugot, produktivitāte samazinās. Vēl atsevišķi var izdalīt tādus produktivitāti ietekmējošos faktorus, kuriem pieaugot līdz zināmam līmenim, pieaug arī produktivitāte, taču pārsniedzot šo līmeni, produktivitāte samazinās. Lai labāk ilustrētu trīs iepriekš minētās situācijas, darba turpinājumā tiek aplūkoti daži no produktivitāti ietekmējošajiem faktoriem.
Kā produktivitāti stimulējošos faktorus var minēt darba dalīšanu un specifikāciju, proti, kad katrs no strādājošajiem veic kādu konkrētu pienākumu vai pienākumu kopumu. Lai gan šāds darbs ir garīgi nogurdinošāks, jo viss atkārtojas atkal un atkal, tomēr veicot darba dalīšanu vai specifikāciju iespējams ievērojami paaugstināt produktivitāti. Pozitīvi šajā gadījumā vērtējams arī tas, ka samazinās darbinieku apmācības laiks, līdz ar to arī apmācības izmaksas, kā arī tas, ka šis darbinieks būs speciālists savu pienākumu izpildē. Lai gan darba dalīšana un darbinieku specializācija uz produktivitāti atstāj pozitīvu ietekmi, tomēr tas ir vērojams tikai līdz konkrētam specializācijas vai darba dalīšanas līmenim. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,98 €
Work pack Nr. 1126813
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register