Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:532491
 
Author:
Evaluation:
Published: 20.03.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 6 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    2
1.  Izlases metodes jēdziens un būtība    3
2.  Izlašu veidi    4
3.  Izlases kļūdas    8
4.  Izlases apjoma noteikšana un tās izveidošanas pamatprincipi    12
5.  Izlases metodes priekšrocības    14
  Izmanto literatūra    15
Extract

1. Izlases metodes jēdziens un būtība

Visu pētījumu pamatā ir vēlme izzināt kādu objektu un tam piemītošās īpašības. To var izdarīt atšķirīgi – novērojot visu objektu vai arī novērojot tikai atsevišķus objekta elementus un, iegūtos secinājumus vispārinot, ar noteiktu ticamības pakāpi spriest par visu objektu kopumā.
Izziņas objekts kopumā statistikā tiek saukts par ģenerālkopu, ar to tiek saprasts visu to vienību kopumu, par kuru vēlas iegūt statistiku informāciju. Ģenerālkopa var eksistēt reāli un būt galīga, piemēram, konkrētas valsts vai pilsētas iedzīvotāji, darbspējīgie iedzīvotāji noteiktā vecumā utt. Šādā gadījumā šo ģenerālo kopu ir iespējams novērot pilnīgi, taču tas nav racionāli praktisku apsvērumu dēļ – tas ir dārgi un laikietilpīgi. Ģenerālās kopas vienību skaitu apzīmē ar burtu N.
Par neierobežotu ģenerālkopu jeb hipotētisko kopu sauc tādu statistikas objektu, kurš nav ierobežots, un to pēc vēlēšanās var neierobežoti palielināt. Pie šīs kategorijas pieder, piemēram, saražotās rūpniecības preces.1
Pētāmās kopas vienību īpašības var noskaidrot, pētot visā kopā ietilpstošās vienības. Šādu novēršanas formu sauc par pilno jeb nepārtraukto novērošanu.2 Taču statistiski novērojamie objekti bieži ir ļoti lieli, šādus objektus novērot ir ļoti grūti un tas maksā dārgi. Turklāt dažu statistikas objektu novērošana vispār nav iespējama, piemēram, kontrolējot pārtikas produktu kvalitāti, jo tas nozīmētu katra produkta pagaršošanu pārbaudes procesā. Tādēļ statistika cenšas izstrādāt zinātniski pamatotus paņēmienus, ar kuru palīdzību, novērojot tikai zināmu daļu interesējošā objekta vienību, var pietiekoši pamatoti spriest par visa objekta raksturīgākajām īpašībām.
Lai nevajadzētu novērot visu ģenerālo kopu, veic nepilno statistisko novērošanu, kuras rezultātā ievāc datus tikai par daļu no interesējošās ģenerālās vai hipotētiskās kopas vienībām. …

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register