Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:584640
 
Author:
Evaluation:
Published: 06.02.2013.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Used
Extract

Starptautiskā darba dalīšana ir atsevišķu valstu specializēšanās noteiktu izstrādājumu veidu ražošanā un nozaru attīstībā, pamatojoties uz salīdzinošām priekšrocībām. Darba dalīšana ir viens no darba ražīguma paaugstināšanas, kā arī ražošanas specializēšanas, kooperēšanas un koncentrēšanas nosacījumiem. Darba dalīšana ir tehnikas attīstības un darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanas pamatnosacījums.
Starptautiskās darba dalīšanas pamats ir nevienmērīgs ražošanas resursu sadalījums pa pasaules valstīm. Pirmkārt, nevienmērīgi sadalīti dabas resursi, t. sk. enerģētiskie resursi, bez kuriem šodien nespēj izdzīvot nevienas modernās valsts ekonomika. Tas arī izskaidro Latvijas lielo interesi par iespējamām naftas atradnēm Baltijas jūrā Latvijas ekonomiskās zonas teritorijā. Otrkārt, valstis atšķiras ar savu zinātniski tehnisko potenciālu. Treškārt, dažāda ir darbinieku kvalifikācija. Ceturtkārt, liela diferenciācija raksturo valstu ekonomiskās attīstības līmeni, saimniekošanas efektivitāti, darba ražīgo spēku. Piektkārt, dažādu valstu iedzīvotāji atšķiras pēc vajadzību līmeņa, struktūras, pirktspējas un konkrētā pieprasījuma. Daudzi no minētajiem apstākļiem ir ilgstošas ekonomiskās aktivitātes rezultāts. Šo ekonomisko evolūciju iespaidoja vēsturiski politiski notikumi, arī kataklizmas. Latvijas vietu starptautiskajā darba dalīšanā būtiski noteica Latvijas pusgadsimtu ilgā padomju okupācija. Latvijas iekļūšana PSRS tautsaimnieciskajā kompleksā, komandekonomikas, sociālistiskās saimniekošanas principu krasi negatīva iedarbība uz ražošanas un pakalpojumu sfēras ekonomisko efektivitāti.
Starptautiskā darba dalīšana savā attīstībā vēršas plašumā un dziļumā. Arvien jaunas valstis tiek iekļautas starptautiskā darba dalīšanas orbītā. Pēc Otrā pasaules kara, sākot ar 60. gadiem, kad uz neatkarības ceļa stājās liels Āfrikas un Āzijas valstu, starptautiskās darba dalīšanas sfēra paplašinājās. Vienlaikus daudzās valstīs darba dalīšana kļuva arvien detalizētāka un pārgāja jaunā kvalitātē – specializācijā. Uzņēmumi, apvienības konkrētās valstīs sāka masveidā ražot šauri specializētu produkciju, kas padziļināja starptautisko darba dalīšanu.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,27 €
Work pack Nr. 1329433
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register