Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:126184
 
Author:
Evaluation:
Published: 24.08.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 2 units
References: Not used
Extract

M.Vēbers varu apzīmēja kā iespēju realizēt kādā sociālajā attiecība savu gribu pat par spīti citu pretestībai, vienalga uz šī spēja balstīta. Vara pēc Vēbera domām ir cilvēka iespēja uzspiest savu gribu citiem cilvēkiem un noteikt viņu rīcību. Vara ir vērtība, kas nodrošina un stiprina cilvēka eksistenci. Vara izpaužas kā vienu atkarība no citiem. Šo atkarību var iedalīt trīs pamat veidos: fiziskā atkarība, ekonomiskā atkarība un informatīvā atkarība.
1.Fiziskās atkarības un līdz ar to arī fiziskās varas būtība ir viena subjekta iespēja pēc paša gribas piešķirt, ierobežot vai liegt citam subjektam viņa fizisko eksistenci. Šī vara izpaužas kā nonāvēšanā vai dzīvu atstāšanā, sakropļošanā, fiziskās pārvietošanas ierobežošanā.
2.Ekonomiskās atkarības un līdz ar to arī ekonomiskās varas būtība ir viena subjekta iespēja pēc paša gribas piešķirt, ierobežot vai atņemt citam subjektam viņa eksistences līdzekļus vai nosacījumus šo līdzekļu iegūšanai. Šī vara izpaužas patēriņa vai ražošanas priekšmetu liegšanā vai ierobežošanā.
3.Informatīvā atkarība un līdz ar to arī informatīvās varas būtība ir viena subjekta iespēja pēc paša gribas sniegt vai nesniegt citam subjektam viņa eksistencei nozīmīgas ziņas. Tāda informācija var, piemēram, sagraut vai arī uzlabot subjekta eksistenci sabiedrībā.
Vara ir cilvēku atkarības izpausme. Subjekts, kas pakārtot kādai varai (fiziskais, ekonomiskai vai informatīvai) vienmēr cenšas izvērtēt, kas viņam ir izdevīgāk – pakļauties vai nepakļauties pastāvošajai varai? Tiek izvērtētas morālās vērtības, ekonomiskā izdevība un pat paša dzīvība. Kā raksta M.Ašmanis “arī visrupjākās - fiziskās varas gadījumā, pat fiziskās iznīcināšanas iespējas priekšā varai pakārtotais lēš, kas viņam ir labāk: pakļauties vara baudītāja prasībām un saglabāt savu dzīvību, upurējot savu tuvāko intereses, izdarot nodevību, zaudējot godu, vai labāk pašam aiziet bojā.” Pašsaglabāšanās parasti ir izvēles pamatā, taču līdz noteiktai robežai, kas katram subjektam ir individuāla. Atšķirībā no dzīvniekiem cilvēkam ir svarīga arī sabiedriskā cieņa un pašcieņa.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register