Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:418962
 
Author:
Evaluation:
Published: 21.05.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Austrumromas impērija Bizantija (395 - 1453)
395. g. imperators Teodosijs I Romas impēriju sadalīja divās daļās. Austrumromu ar galvaspilsētu Konstantinopolē viņš novēlēja savam vecākajam dēlam Arkādijam, bet Rietumromas impērija ar galvaspilsētu Romā vai Ravennā tika jaunākajam dēlam Honorijam. Rietrumroma barbaru ekspansijas ietekmē beidza pastāvēt 476. g., Austrumroma jeb Bizantija pastāvēja vēl gandrīz vai tūkstoš gadu. Bizantijas sastāvā ietilpa ekonomiski attīstītas zemes - Grieķija, Mazāzija, Sīrija, Ēģipte, Balkānu pussala.Iedzīvotāju lielākā daļa bija brīva vai pusbrīva. Lauksaimniecības pamats bija sīkas zemnieku saimniecības, bet ne vergu darbs.
Vislielāko varenību Bizantijas impērija sasniedza imperatora Justiniāna I (527 - 565) laikā. Pēc Justiniāna nāves Bizantijas impērijā iestājās ilgstoša krīze. Bizantija iespiedās slāvi, VII gs. daļu Bizantijas teritorijas iekaroja arābi, IX-XI gs. ta cieta no skandināvu vikingu iebrukumiem. XI gs. im¬pērijas iekšienē radās vairākas sīkas feodālas valstis. Šajā laikā valsti sāku apdraudēt turki seldžuki. 1204. g.Konstantinopoli izlaupīja krustneši. Pēc tam Bizantiju sāka apdraudēt osmāņi. 1453. g. turku sultāna Mehmeta II karaspēks aplenca Konstantinopoli un ieņēma to. Konstantinopoli pārde¬vēja par Stambulu, un tā kļuva par Turcijas impērijas galvaspilsētu.
Galvenie tiesību avotiValsts tiesības!Valsts priekšgalā atradās imperators. Kopš VII gs. viņu sāka saukt bazileju, vēlāk par bazileju un autokrātu, tas ir, patvaldnieku. Imperatora varu dievišķoja - viņš skaitījās Dieva vietnieks uz zemes. Līdz ar to galma ceremoniāls bija pārspīlēti grezns un ārišķīgs. Pat augstākajiem ierēdniem vajadzēja mesties ceļos un noliekt galvu līdz zemei. Imperatoru uzrunājot,viņu vajadzēja titulēt par augstību, bet uzrunātājam sevi saukt par vergu.
Imperators savās rokās koncentrēja likumdošanas, izpildu un tiesu varu. Būdams laicīgs valdnieks, ļviņš valdīja arī pār baznīcu, sasauca baznīcas koncilus, iecēla baznīcas augstākās amatpersonas. Bizantija izveidojās kārtība, ka jauno imperatoru kronēja baznīcas galva - patriarhs. Kronēšana notika Sv. Sofijas katedrālē. Mantošanas kārtība nebija noteikta. Formāli ķeizaru ievēlēja senāts, bet praksē imperatorus bieži iecēla armija.
Bizantijas pastāvēšanas laikā divas trešdaļas imperatoru mira vardarbīgā nāvē. Lai saglabātu troni savai dinastijai, imperatori vēl dzīves laikā iecēla sev pēcteci ļeb līdzvaldnieku. Ilgstoši - aptuveni 200 g. - valdīja Maķedoniešu (867 -1056) un Paleologu (1261 - 1453) dinastijas.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register