Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:423861
 
Author:
Evaluation:
Published: 07.04.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Livonijas valstiskā uzbūve un administratīvi teritoriālais iedalījums    4
2.  Zobenbrāļu ordeņa un Livonijas ordeņa, kā arī bīskapiju pārvaldes organizācija    5
3.  Kārtu sabiedrības izveidošanās Livonijā pēc Rietumeiropas parauga    7
4.  Livonijas laika tiesību avoti un to raksturojums atbilstoši kārtu iedalījumam    9
5.  Atsevišķu tiesību nozaru raksturojums atbilstoši kārtu iedalījumam    12
6.  Tiesu iekārta un procesuālās tiesības    14
Extract

Livonija bija konfederācija – četru bīskapiju un Ordeņa valsts savienības forma, kuras dalībnieki lielā apjomā saglabāja savu suverenitāti. Rīgas arhibīskapa (kā lēņu kunga) laicīgā vara un – vēlēk – Livonijas landtāga darbība bija divi livonijas valstiskuma elementi kopēju jautājumu risināšanai. Livonija izveidošanās pamatu veidoja Ikšķiles bīskapi un to valdījumi. Pēc pirmā Ikšķiles bīskapa – Meinarda – un otrā – Betolda – 1199.gadā pie varas nāca Alberts Bukshovdens, kurš 1201.gadā savu troni pārcēla uz Rīgu un kļuva par Rīgas bīskapu. 1207.gadā Alberts iekarotās zemes nodeva Romas Svētās vācu impērijas ķeizaram un kļuva par viņa vasali, saņemdams Vācijas firsta statusu. Kopš šā brīža Rīgas bīskaps bija savas bīskapijas augstākais garīgās un laicīgās varas īpašnieks. Pēc septiņiem gadiem, kad Alberts savas teritorijas jau bija paplašinājis, Romas pāvests pasludināja Rīgas bīskapijas neatkarību no Brēmenes bīskapa. 1230.gadā bīskaps Alberts mira. Pēc 15 gadiem Rīgas bīskapija kļuva par arhibīskapiju.
Vācu iekarotās zemes Latvijas un Igaunijas teritorijā ieguva kopēju nosaukumu Livonija (Livonia, Livland dažādās ortogrāfijas variācijās). Livonijas nosaukums ir latīnizēts un ģermanizēts lībiešu (līvu, lībju) zemes nosaukums, jo svešzemju tirgotāji vispirms satika baltijas piekrastē dzīvojošus lībiešus. Livonijas sastāvdaļas bija:
1. Rīgas arhibīskapija (līdz 1251.gadam – bīskapija) – aptvēra aptuveni tagadējo Vidzemi un Latgali, tās zemes platība bija 18400 km2. Sākumā šo bīskapiju sauca par Livonijas bīskapiju (ar centru Ikšķilē, bet no 1201.gada – Rīgā). 1251.gadā to paaugstināja arhibīskapijas statusā, kas pastāvēja līdz 1563.gadam. Ordeņa valsts Gaujas koridors to sadalīja Lībiešu galā (rietumos) un Latviešu galā (austrumos). Rīgas arhibīskapija bija iedalīta teritoriālās vienībās jeb draudžu novados; dažkārt dokumentos minēts arī dalījums pilsnovados, novados un tiesas novados, kas bija identiski ar draudžu novadiem. Tātad bija vismaz 23 draudžu novadu ar 23 draudžu baznīcām un baznīckungiem jeb priestariem. Visas šīs bīskapijas (arhibīskapijas) pastāvēšanas laikā bijuši 24 bīskapi (pirmais – Meinards, pēdējais – Brandenburgas markgrāfs Vilhelms).

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,48 €
Work pack Nr. 1122554
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register