Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
  • Īpašuma tiesību civiltiesiskās aizsardzības līdzekļu sistēma

     

    Research Papers10 Law

3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:550411
 
Author:
Evaluation:
Published: 14.12.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 11 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  pašuma tiesību vispārīgs jēdziens    4
2.  Īpašuma tiesību civiltiesiskās aizsardzības līdzekļu sistēma    6
  Nobeigums    15
  Izmantotās literatūras saraksts    16
Extract

Ievads
Tiesības uz īpašumu ir konstitucionālās tiesības un svarīgs cilvēka pamattiesību elements. Tās ir tiesības, kurām ir senas un dziļas tradīcijas cilvēku pamattiesību un pamatbrīvību jomā. Lielākajā pasaules valstu daļā tās ir atzītas par neatņemamu konstitucionālo tiesību sastāvdaļu, kuras aizsargā konstitucionālā tiesa.
Latvijas Republikas Satversme (turpmāk - Satversme), kas pieņemta 1922.gadā, atjaunota 1993.gadā, tikai 1998.gada 15.oktobrī tika papildināta ar jaunu - 8.nodaļu par cilvēka pamattiesībām. Tas bija viens no būtiskākajiem Latvijas tiesību sistēmas attīstības pagrieziena punktiem. Šīs nodaļas 105.pants nosaka: "Ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu. Īpašuma piespiedu atsavināšana sabiedrības vajadzībām pieļaujama tikai izņēmuma gadījumā uz atsevišķa likuma pamata pret taisnīgu atlīdzību.
Vēl līdz tam, tas ir, 1997.gada 4.jūlijā Saeimā pieņēma likumu "Par 1950.gada 4.novembra Eiropas Cilvēku tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju ar tās 1., 2., 4., 7. un 11.protokolu". Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija ir starptautisks līgums, kuram var pievienoties tikai Eiropas Padomes dalībvalstis. Šo Konvenciju parakstījušām Eiropas Padomes dalībvalstu valdībām jāievēro Vispārīgā cilvēka tiesību un pamatbrīvību deklarācija, ko ANO Ģenerālā Asambleja pieņēma 1948.gada 10.decembrī. Dalībvalstīm jābūt pārliecinātām, ka šīs pamatbrīvības ir taisnīgums un miers visā pasaulē un ka tās vislabāk var nodrošināt ar efektīvas politiskas demokrātijas palīdzību un ar vispārējo cilvēka tiesību sapratni un ievērošanu.

1. Īpašuma tiesību vispārīgs jēdziens
Latvijas Republikas civiltiesību ietvaros jēdzienā „īpašums” ietilpst ķermeniskas lietas, piemēram, dzīvoklis, zeme, telefons, kā arī bezķermeniskas lietas, attiecībā uz kurām pastāv ekonomiska interese, piemēram, mantiska rakstura tiesības, kas izriet no kapitāldaļām, akcijām, autortiesībām. Tiesības uz īpašumu attiecas tikai uz jau pastāvošu īpašumu – nākotnes ienākumi nerada īpašumtiesības, ja vien tie jau nav nopelnīti vai nākotnē ir jāveic tikai maksājums.
Privātajā tiesību doktrīnā tiesības uz īpašumu tiek aplūkotas kā dabiskās tiesības, kā patiesa publiskā brīvība. Šādā izpratnē privātais īpašums vērtējams kā personīgās brīvības izpausmes veids. "Bez elementāra īpašuma tiesību institūta un tiesību normām, kas aizsargā to, nevar runāt par cilvēka tiesībām. Tas ir tāpēc, ka privātais īpašums ļauj nodrošināt ekonomisko un sociālo attiecību brīvību, respektējot tādus vispārējos cilvēktiesību principus kā vienlīdzība, cilvēciskā cieņa un taisnīgums.1

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,48 €
Work pack Nr. 1119682
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register