Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:575043
 
Author:
Evaluation:
Published: 18.04.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    2
1.  Vēsturiskie pamati    3
2.  Tiesību avoti    4
3.  Kodeksi    5
4.  Tiesu sistēma    6
5.  Konstitucionālās uzraudzības pamati    7
  Nobeigums    8
  Izmantotā literatūra    9
Extract

Šodien pasaulē ikvienai valstij ir sava tiesību sistēma. Ir arī gadījumi, kad vienā valstī vienlaicīgi pastāv vairākas konkurējošas tiesību sistēmas. Savas atsevišķas tiesību sistēmas ir arī dažiem nevalstiskiem veidojumiem, kā piemēram, kanoniskās tiesības, musulmaņu tiesības, induisu tiesības, jūdu tiesības. Tāpat eksistē arī starptautiskās tiesības, kas visas pasaules vai reģionālā mērogā regulē starpvalstu un starptautiskās tirdzniecības attiecības. Dažādu valstu tiesības attiecīgi ir formulētas dažādās valodās, izmanto dažādu tehniku un ir veidotas sabiedrībai ar katrā atsevišķā gadījumā atšķirīgu struktūru, paražām, ticību un mentalitāti.
Tā kā tiesības ir sarežģīta un daudzpusīga sabiedriska parādība, tiesību sistēmas īpatnības ir atkarīgas no dažādiem vēsturiskiem, politiskiem, ekonomiskiem, reliģiskiem u.c. faktoriem. Dažādās tiesību sistēmās likumam, paražai, tiesu praksei (precedentam), doktrīnai var būt ļoti atšķirīgas nozīmes. Tāpat arī dažādu tiesību avotu hierarhija var būt ļoti atšķirīga.
Dažādās valstīs tiek nemitīgi pieņemtas dažādas normas, tās atrodas nepārtrauktā mainībā. Pārāk neiedziļinoties, normu atšķirības tiešām varētu uzskatīt par galveno atšķirību starp dažādām tiesību sistēmām. Piemēram, ASV un Francijas tiesību sistēmu atšķirība ir, ka ASV tiek pieļauta tiesu kontrole pār likumu atbilstību konstitūcijai, bet Francijā nē.
Anglo-Amerikāņu (vispārējā) tiesību sistēma ir viena no ietekmīgākajām pasaules (starpnacionālo) tiesību sistēmām. Tās vēsturiskās saknes ir vietējās anglo-sakšu tiesības un romiešu tiesību procesuālās normas. Tās ir mūsdienu pamats Anglijas un ASV tiesības.
Tiesību un valsts funkcionēšana visattīstītākajās zemēs pamatojās uz rakstītām konstitūcijām. Ilgu laiku rakstītās konstitūcijas vispār nepastāvēja. Pirmais mēģinājums radīt rakstveida konstitūciju notika Anglijā O.Kromvela vadībā. Tomēr vēlāk angļi atmeta konstitūciju ideju, un līdz šim laikam Anglijā nepastāv rakstiska konstitūcija kā vienots dokuments. Konstitūciju pieņemšanu stimulēja valsts ekonomiskie, politiskie un sociālie apstākļi. Pakāpeniski konstitūcijas tika pieņemtas kā valstu pamatlikumi, kas apvienoja sevī valsts visaugstākās tiesības. Šis process iesākās ar ASV konstitūciju pieņemšanu.[1; 30lpp]…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,98 €
Work pack Nr. 1121097
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register