Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:666815
 
Evaluation:
Published: 23.02.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 9 units
References: Used
Extract

Ievads.
Tiesību normas – mērauklas, kas regulē mūsu sabiedrisko dzīvi. Pirmatnējā sabiedrībā pati sabiedrība veidoja uzvedības noteikumus kopdzīvei, kuri katram sabiedrības loceklim t.i. katram cilvēkam ir cieši jāievēro un jāpilda, bet mūsdienu modernā valstī to dara valsts institūcijas, kurām ir liela kompetence.Tiek pieņemtas sabiedrības dzīvi regulējošas normas un tiesību normas tiek izmantotas kā instruments, lai ietekmētu sabiedrību, bet tas nenotiek vienpusēji – to iespaido pati sabiedrība, tās morālās vērtības, kultūras mantojums un vēsturiskā pieredze.
Katra tiesiskā norma, kas radīta ar tiešu valsts varas pavēli ir likums, un likuma uzdevums, tāpat kā kuras katras citas tiesiskas normas uzdevums, ir noteikt zināmu kārtību sabiedrībā, kura jāievēro sabiedrības locekļiem, lai sabiedrība varētu pastāvēt. No tā cik adekvāti likumdevējam izdodas ietvert vārdos savu gribu, lielā mērā ir atkarīgs tas, cik precīzi būs iespējams likuma pielietotājam vai piemērotājam reproducēt normu teksta saturu.
“Tiesību normu teksta un tā satura izzināšanu, reprodukciju un izvērtēšanu veic ar darbību kopumu, kas tiek apzīmēts ar terminu – interpretācija. Termins - interpretācija ir cēlies no latīņu vārda – interpretation – skaidrošana, jēgas atklāšana. ”*
Latvijā šis jēdziens līdz šim ticis izteikts ar terminu- tulkošana, iztulkošana, pēdējā laikā ar terminu – interpretācija. Man pašai pēdējais termins šķiet vispiemērotākais, jo iztulkošanas pamatnozīme- izteikt ko citā valodā, pārtulkot. Uzskatu, ka tiesību normu satura noskaidrošanu un pareizu izprašanu, pilnīgāk un precīzāk izsaka- interpretācija.
Interpretācija kā likuma priekšrakstu satura noskaidrošana un noteikšana bija jau pazīstama Senajā Grieķijā. Taču terminoloģisko apzīmējumu esam aizguvuši no Senās Romas.² *
Latvijas Republikas tiesību sistēma pieder Kontinentālās Eiropas tiesību lokam, kurš ietver romiešu – ģermāņu tiesību sistēmu. Ļoti daudzas tiesību normas tika aizgūtas no romiešiem, kad tika veidots 1937. gada Civillikums, un, kā zināms, tad mūsdienu Civillikums ir pārstrādāts variants 1937.gada likumam. Protams, tika izdarīti daudzi grozījumi un vēl joprojām tiek pilnveidotas tiesību normas, atbilstoši mūsdienu prasībām, jo mainās gan politiskais, gan ekonomiskais, gan sociālais stāvoklis valstī.Kopš romiešu laikiem ir mainījies arī pats cilvēks, viņa domāšana, vajadzības.
Svarīgi ir izveidot vienotu interpretācijas sistēmu, jo katrs cilvēks, atkarībā no viņa intelektuālā potenciāla, normu var piemērot tik detalizēti, cik viņam tas ir iespējams.
Mans darba mērķis ir izpētīt pašreiz visplašāk pielietojamos tiesību interpretācijas paņēmienus.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −6,98 €
Work pack Nr. 1183281
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register