Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:697550
 
Author:
Evaluation:
Published: 11.05.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 7 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Autortiesību jēdziens, būtība    4
2.  Autortiesību subjekti un to tiesiskais stāvoklis    5
3.  Autori kā autortiesību subjekti    6
4.  Autoru mantiskās tiesības    7
5.  Autoru personiskās tiesības    9
6.  Autortiesību mantinieki    14
7.  Citi autortiesību subjekti    16
8.  Autoru mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija Latvijā    17
9.  Autortiesību ierobežojumi    20
10.  Praktiska daļa anketēšanas analīze. Autortiesību aktualitāte salīdzinājumā ar 90.gadiem līdz pat mūsdienām    21
  Secinājumi    24
  Izmantotie informācijas avoti    25
  Pielikums    26
Extract

Autortiesību jēdziens, būtība

Autortiesības - viss autora tiesību kopums uz paša radīto darbu, arī nepabeigtu darbu, un tās tiek attiecinātas uz jebkuriem darba izmantojuma aspektiem un veidiem. Tās nosaka, no kādām darbībām autors, autora mantinieks vai cits autortiesību pārņēmējs ir jāpasargā.
Iesākot sarunu par autortiesību aizsardzību noteikti jānoskaidro, ko tad ir jāsaprot ar jēdzienu ,,autortiesības’’, no kā tas ir radies un kāpēc minētās tiesības ir jāaizsargā. Autortiesību politikas nostādne un galvenais uzdevums ir garantēt atbilstošu autoru tiesību aizsardzību uz viņu intelektuālā darba rezultātiem, kā arī veikt visu nepieciešamos pasākumus autora radošās darbības atbalstīšanā. Autortiesības ir tāda tiesību nozare, kurai ir gan mantisko, gan personisko tiesību raksturs. Šis tiesību režīms ir pielīdzināms tiesībām uz kustamu mantu Civillikuma izpratnē, taču tās nevar būt par īpašuma prasības objektu.
Tātad jēdzienā autortiesības ir ietvertas autora juridiski – ekonomiskas un morālas – tiesības uz saviem darbiem, pie kuriem ir attiecināmi kā literāri, tā arī mākslas, zinātnes un citi jaunrades darbi. Autortiesības apliecina to, ka jebkura cilvēka radītais darbs pieder tikai viņam un līdz ar to dod tiesības pieprasīt no sabiedrības, lai tā atzītu dotā darba radītāju par autoru, kā arī pieprasīt un saņemt atlīdzību par radītā darba izmantošanu. Šis ir izņēmuma tiesību veids, kas tiek attiecinātas uz visiem literāriem, mākslas un zinātnes darbu aspektiem un veidiem. Autortiesības ir cilvēktiesības un īpašumtiesības saskaņā ar ko autoram attiecībā uz darbu ir gan personiskās, gan mantiskās tiesības, kā arī tiesības noteikt sava darba izmantošanas robežas. Likumdevējs ar jēdzienu autors apzīmē fizisku personu, kuras radošo spēju rezultātā ir radīts konkrētais darbs. Autortiesības pieder autoram ar darba radīšanas brīdi un tā radītājam nav jāreģistrē šis darbs kādā noteiktā veidā vai formā lai iegūtu autora statusu.
Tā par autortiesību īpašumu var kļūt tikai klasificēta jeb dokumentēta informācija. Par intelektuālo tiesību objektu ir uzskatāma informācijas gala produkts, kāda noteikta darba gala rezultāts jeb pabeigts, vismaz daļēji, darbs. Plika, nemateriāla ideja netiek atzīta par aizsargājamu objektu, jo par tās nesēju daudzus gadus tika uzskatītas cilvēka smadzenes. Un kā uzskata daudzi zinātnieki, tas nav stabils, bet gan mainīgs, ko var ietekmēt, piemēram, zinātnes un sabiedrības attīstība, jo mūsdienās informācija vairāk nav piesaistīta tikai fiziskam nesējam, tā var brīvi pārvietoties e-vidē, tā ir pakļaujama prāta iedarbībām, ir iespēja to kopēt nemainot izskatu un vērtību. Tieši šis faktors samazina līdzību ar ķermenisku un materiālu darbu īpašībām. Jā atzīmē, ka attīstoties starptautiskai tirdzniecībai ar katru dienu pieaug šādas informācijas vērtība un nozīme sabiedriskajā dzīvē.

Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,98 €
Work pack Nr. 1174397
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register