Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:698937
 
Author:
Evaluation:
Published: 19.05.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 16 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
I.Nodaļa.  Satversmes tiesas izveides vēsture    4
II.Nodaļa.  Satversmes tiesas vispārīgs raksturojums    7
2.1.  Satversmes tiesas simboli    8
2.2.  Satversmes tiesas sastāvs    10
IV.Nodaļa.  Lietu skatīšanas kārtība Satversmes tiesā    16
4.1.  Lietas sagatavošana izskatīšanai    16
4.2.  Tiesvedības izbeigšana    17
4.3.  Satversmes tiesas sprieduma pieņemšana    17
V.Nodaļa.  Konstitucionālo tiesu salīdzinājums    18
5.1.  Lietuvas konstitucionālā tiesa    18
5.2.  Vācijas konstitucionālā tiesa    19
5.3.  Krievijas konstitucionālā tiesa    20
5.4.  Igaunijas Augstākā tiesa    20
  Secinājumi un priekšlikumi    22
  Izmantotās literatūras un avotu saraksts    23
Extract

I. Satversmes tiesas izveides vēsture

Katrai valstij ir sava tiesību sistēma, un šo sistēmu veido spēkā esošo normatīvo aktu kopums. Tiesību sistēmā ir noteikta kārtība. Visaugstāko vietu katras valsts tiesību sistēmā ieņem valsts konstitūcija, atstājot aiz sevis parlamenta pieņemtos likumus un pārējos normatīvos aktus, kuri tiek ierindoti atkarībā no normatīvo aktu izdevēja stāvokļa valsts varas institūciju skalā. Un šajā valsts izveidotajā tiesību sistēmā neviens likums nedrīkst būt pretrunā ar konstitūciju, savukārt neviens normatīvais akts nedrīkst pārkāpt likumu.
Valstij ir rakstīts pamatlikums – konstitūcija un šāda konstitūcija ir saistoša valsts parlamentam un visām citām valsts pārvaldes iestādēm.
Tiklīdz parlaments pats ir tiesīgs šādu jautājumu izšķirt, tad izšķiršana kļūst par politiski motivētas rīcības, spēles daļu nevis par objektīvu spriedumu vai vērtējumu. Nepārprotami, ja parlamenta vairākums vēlas likumprojektu pieņemt, tad – diezgan droši var teikt, ka arī parlaments nobalsos, ka likumprojekts nododams izsludināšanai Valsts prezidentam, uzskatot, ka tas ir likumīgs. Un tādā gadījumā zūd jēga prasīt vai apšaubīt likuma likumību; parlamentam būs iespēja katrā gadījumā nobalsot, ka jebkurš likums ir “saskaņā ar konstitūciju” un likumīgs, lai arī cik nelikumīgs un konstitūcijai pretimrunājošs tas būtu.
Var rasties dažādas situācijas, kad jāizšķir, jāizvērtē jautājums par dažādu valsts varas iestāžu kompetences robežām, kad jāizšķir jautājums, vai šī darbība vai atsevišķa lieta ir piekritīga Saeimai, Valsts prezidentam, Valsts kontroles vai citai valsta varas iestādei un vai vispār tā ir piekritīga kādai no šīm iestādēm, jeb lieta vispār ir neizlemjama, neizdarāma bez Satversmes grozīšanas. Rodas jautājums – pie kā griezties, kurš būs tas, kas pateiks „galavārdu”, izlems „par” vai „pret”. Atbilde ir viennozīmīga - neitrāla instance – Satversmes tiesa.
Piemēram, ASV konstitucionālās uzraudzības funkcijas piešķīra ASV Augstākajai tiesai. Šīs idejas tēvs bija ceturtais ASV Augstākās tiesas priekšsēdētājs Džons Maršals. Zināmu laiku šo sistēmu uzskatīja par tipiski amerikānisku un Eiropai nepieņemamu.
Laikā starp diviem pasaules kariem pirmie konstitucionālās uzraudzības „asni” sāka parādīties Eiropā. Austrija izveidoja Konstitucionālo tiesu. Vācijā – Veimāras Republikā – pirmos nedrošos soļus šajā virzienā spēra Impērijas tiesa, Norvēģijā atsevišķas lietas izskatīja Augstākā tiesa. Latvijā Konstitucionālās tiesas nebija, un arī Senāts šādas lietas neizskatīja, it sevišķi jāņem vērā, ka Satversmes darbība no 1934.gada tika ierobežota.
Padomju Savienībā ilgu laiku tika noliegta konstitucionālās uzraudzības ideja kā tāda. Galvenais arguments bija, ka tā ir amerikāņu izgudrota institūcija un tādēļ, protams, buržuāziska un pretēja darbaļaužu interesēm.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,98 €
Work pack Nr. 1359486
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register