Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:780542
 
Author:
Evaluation:
Published: 23.10.2012.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 8 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.1.  Morālā kaitējuma jēdziens    4
1.2.  Morālā kaitējuma institūta tapšana Latvijā    5
II.nodaļa.  Morālā kaitējuma atlīdzināšana    7
III.nodaļa.  Kritēriji morālā kaitējuma atlīdzības apmēra noteikšanai Latvijā    9
  Secinājumi    12
  Izmantotās literatūras saraksts    13
Extract

Secinājumi
1. Latvijā morālā kaitējuma institūts sācis veidoties tikai pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas 1990. gada 4. maijā, taču patlaban tas aptver gan civiltiesiskās, gan administratīvi tiesiskās, gan krimināltiesiskās attiecības.
2. Apvienojot dažādus morālā kaitējuma atlīdzības aprēķināšanas pamatus, būtu jāizdala obligāti izvērtējamie kritēriji, kuri tiesai jākonstatē ik reizi, izvērtējot lietas apstākļus. Proti, nodarītā kaitējuma smagums, pārkāpēja un cietušā personības, cietušā vērtības sistēma, vainas forma un pakāpe, kaitējuma psiholoģiskā nozīme, kas būtu noticis ar cietušo, ja kaitējums netiktu nodarīts, kāda būs cietušā turpmākā dzīve pēc nodarījuma.
3. Protams, minētais jautājums ir ļoti sarežģīts un uzskatāms par vienu no problemātiskākajiem. Nevienā valstī nav izveidota vienota metodika, kas palīdzētu precīzi aprēķināt atlīdzības apmēru, jo nepastāv reālās iespējas izteikt naudā bēdas, asaras, sāpes utt. Katrai metodikai ir savi trūkumi, tomēr minētā jautājuma pētīšana, dažādu kritēriju un pamatu izstrāde un pilnveidošana dos iespēju nākotnē attīstīt morālā kaitējuma atlīdzības institūtu.
4. Morālā kaitējuma atlīdzināšana neizslēdz zaudējumu piedziņu.
5. Latvijā morālā kaitējuma atlīdzības apmēri ir ievērojami zemāki nekā citās Eiropas un pasaules valstīs. Iespējams, tas izskaidrojams ar mūsu valsts attieksmi pret cilvēka veselību un dzīvību, bet, iespējams, vienkārši citviet kompensācijas ir pārāk augstas un neadekvātas.
6. Ir ļoti grūti objektīvi novērtēt nodarīto morālo kaitējumu. Nodarītā kaitējuma rezultātā morālās ciešanas var mazināt, bet nav iespējams ar konkrētu naudas summu atgriezt personu sākotnējā garīgajā un psiholoģiskajā stāvoklī. Tādējādi pēc savas būtības morālais kaitējums nav atlīdzināms, bet tikai kompensējams.
7. Lai morālā kaitējuma atlīdzinājums būtu atbilstīgs, tam ir jābūt samērojamam ar nodarīto kaitējumu, un, jo nopietnāks kaitējums, jo ievērojamākam jābūt atlīdzinājumam. Tiesai ne tikai jānosaka atbilstīgs atlīdzinājums, bet arī jāpamato, kādēļ tā uzskatījusi atlīdzinājumu par atbilstīgu. Pamatojumam ir jāparāda, ka tiesa ir ņēmusi vērā un izvērtējusi visus atlīdzinājuma noteikšanā būtiskos apstākļus un ka tiesa, nosakot atlīdzinājumu, nav balstījusies vienīgi uz saviem subjektīvajiem ieskatiem, bet gan uz racionāliem juridiskiem apsvērumiem. Šāds pamatojums ir būtisks, lai ikviens varētu pārliecināties par tiesas nolēmuma tiesiskumu.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,98 €
Work pack Nr. 1326147
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register