Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:937587
 
Evaluation:
Published: 06.01.2016.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Used
Extract

NOBEIGUMS
Romiešu ģimene bija patriarhāla ģimene, kur galvenais noteicējs bija ģimenes galva jeb tēvs. Šāda ģimene bija lielģimene, kurā ietilpa dažādas paaudzes. Pie ģimenes piederēja arī nebrīvie cilvēki. Romiešu ģimenē valdīja varas princips.
Ģimeni saistīja radniecība, bet tā varēja būt divu veidu. Pirmkārt, juridiskie radinieki (vērojams patriarhālās ģimenēs) un asinsradinieki. Asinsradinieku ģimenes sākums bija vīrs un sieve, un turpinājumā ar dzimšanu tika veidotas asinsradniecības līnijas. Saistībā ar asinsradinieku ģimeni romiešu tiesībās izveidojās arī svainības attiecības.
Viena no romiešu pilsoņu tiesībām bija tiesība nodibināt likumisku laulību. Pastāvēja arī nepilnīgas laulības formas, piemēram, konkubināts. Romiešu tiesībās var runāt arī par saderināšanos jeb savstarpēju solījumu nākotnē nodibināt laulību.
Laulības nodibināšanas vēsturiskās formas bija dažādas – līgavas zagšana, līgavas pirkšana, noilgums. Laulību slēdza uz visu mūžu.
Senajā Romā pastāvēja divu veidu laulības – laulība ar vīra varu pār sievu un tās mantu un bez vīra varas. Laulībā ar vīra varu visa manta piederēja vienīgi vīram, savukārt laulībā bez vīra varas - abu laulāto manta palika šķirta.
Dabiskais likumiskās laulības izbeigšanās veids bija laulātā nāve, kā arī brīvības zaudējums. Romiešu tiesībās var runāt arī par laulības šķiršanu kā laulības izbeigšanas veidu.
Attiecībā uz bērniem dominējošās bija tās pašas idejas, kā attiecībās vīram ar sievu, proti, bērnu stāvoklis gan personiskā, gan mantiskā ziņā bija līdzīgs sievas stāvoklim. Tēva vara nodibinājās šādos gadījumos: ar bērna dzimšanu, ar leģitimāciju, pieņemot bērna vietā kādu svešu personu, dzimšana likumiskā laulībā. Savukārt, kad patriarhālā ģimene zaudēja savu nozīmību, tad pakļautās personas (sieva, bērni) paplašināja savu personisko brīvību un mantisko patstāvību.
Savukārt, ģimenes tēvam nomirstot, pār nepilngadīgiem bērniem un sievietēm tika nodibināta aizbildnība.
Kopumā jāsecina, ka izpratne par ģimeni un tajā iesaistīto personu tiesībām ir krasi atšķirīga, salīdzinot, kā tas bija Senajā Romā un ir mūsdienās.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,98 €
Work pack Nr. 1351365
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register