Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:963250
 
Author:
Evaluation:
Published: 03.02.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS    3
1.  TEORĒTISKAIS PAMATOJUMS UN HIPOTĒZES    4
1.1.  Teorētiksis pamatojums    4
1.2.  Hipotēzes    6
2.  INVALĪDU RITEŅKRĒSLU LIETOTĀJU SITUĀCIJA DARBA TIRGŪ    7
3.  INVALĪDU RITEŅKRĒSLU LIETOTĀJU MOTIVĀCIJA IEKĻAUTIES DARBA TIRGŪ    9
4.  DARBA DEVĒJU ATTIEKSME    10
5.  PIEREDZE INVALĪDU RITEŅKRĒSLU LIETOTĀJU NODARBINĀTĪBĀ    12
6.  DARBA DEVĒJU IZPRATNE PAR INVALĪDU RITEŅKRĒSLU LIETOTĀJU NODARBINĀŠANU    13
7.  IESPĒJAS UZŅĒMUMĀ NODARBINĀT INVALĪDU RITEŅKRĒSLA LIETOTĀJU    14
8.  SASKARSME AR INVALĪDIEM RITEŅKRĒSLU LIETOTĀJIEM    15
9.  IEGUVUMI UN ZAUDĒJUMI, PIEŅEMOT DARBĀ INVALĪDU RITEŅKRĒSLA LIETOTĀJU    16
  SECINĀJUMI    18
Extract

Teorētiksis pamatojums
Pētījumu rezultāti liecina, ka invalīdi riteņkrēsli lietotāji sabiedrība nereti tiek uztverti kā „savādāki cilvēki”. Sabiedrības skatījums uz šo indivīdu grupu ir apvīts stereotipiem, stigmatizēts un nereti invalīdi riteņkrēslu lietotāji tiek uztverti kā atkarīgi, emocionāli nelīdzsvaroti, izolēti un bieži arī kā garīgi atpalikuši.
Vairākumā gadījumu invalīd riteņkrēslu lietotāju nespēja veikt kādas darbības nosaka nevis invaliditāte, bet apkārtējās „neinvalīdu” sabiedrības attieksme pret invalīdiem riteņkrēslos. Šādu situāciju rada sabiedrības neizpratne par dažādu invaliditāšu izraisītajiem ierobežojumiem. Pret cilvēkiem, kuriem invaliditāte izpaužas kādā noteiktā aspektā, sabiedrība nereti izturas tā, it kā tie būtu jebkādā veidā nespējīgi. Laika gaitā, institucionalizējoties uzvedības modeļiem, aizspriedumi kļūst par reāliem mehānismiem, kas ierobežo invalīdu spēju būt patstāvīgiem, šis process var attīstīties arī līdz tam, ka invalīdu, kas mēģina īstenot savus mērķus un dzīvot patstāvīgi, sabiedrība uzlūko kā deviantu gadījumu.
Ir trīs galvenie faktori, kas ierobežo invalīdus riteņkrēslu lietotājus: 1) objektīvie invaliditātes ierobežojumu; 2) ierobežojumi, kurus uzspiež sabiedrība;
3) paša riteņkrēsla lietotāja ierobežojumi pašam sev, kuri rodas, invalīdam pieņemot sabiedrības viedokli. Galvenā problēma, kas rodas sabiedrībai, uzspiežot savus stereotipus invalīdiem, ir paša invalīda ietekmēšanās no tiem. Pakļaujoties sociālajam spiedienam, invalīds pieņem uzspiestos stereotipus un rīkojas atbilstoī tiem. Kamēr nav mainīts sabiedrības viedoklis, arī stigmatizēto grupu nav iespējams pārveidot tā, lai tā spētu sevi sekmīgi nodrošināt.
Tātad var idinficēt divus problēmu lokus. No vienas puses, pastāv invalīdi kā grupa, kura pati pakļaujas sabiedrības stereotipu spiedienam. No otras puses, pastāv mazinformētais sabiedrības vairākums, kura attieksmi pret invalīdiem caurvij aizspriedumi un stereotipi par šo grupu. Iezīmējas arī divi iespējamie darbības virzieni, kā sekmēt invalīdu integrāciju sabiedrībā: invalīdu riteņkrēslu lietotāju motivēšana un atbalstīšana (sociālais darbs, darba vietu nodrošināsana, izglītošana utt.) un sabiedrības vairākuma informēšana.
Nozīmīgs resurs, kas sekmē invalīda integrāciju darbā, ir sociālie kontakti. Indivīds, kam ir vairāk sociālo kontaktu ar dažādu grupu pārstāvjiem, spēj risināt problēmas vai sasniegt mērķi sekmīgāk, nekā indivīds ar šauru vai tikai no vienas grupas pārstāvjiem veidotu sociālo kontaktu loku.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register