Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:278336
 
Author:
Evaluation:
Published: 21.03.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  ŠENGENA NAV TIKAI PILSĒTA, BET ARĪ „ES ROBEŽU SARGS”    3
3.  UZ KURĀM VALSTĪM ATTIECAS ŠENGENAS NOTEIKUMI?    4
4.  GALVENIE LĪGUMA NOSACĪJUMI    4
5.  LATVIJA CEĻĀ UZ ŠENGENU    5
5.1.  Saruna ar iekšlietu ministrijas Informācijas centra vadītāju Pāvelu Fominu    5
6.  ŠENGENAS INFORMĀCIJAS SISTĒMA    7
7.  GALVENĀ IETEKME UZ ES IEDZĪVOTĀJIEM    8
8.  GALVENĀ IETEKME UZ ĀRPUS ES VALSTU IEDZĪVOTĀJIEM    8
9.  KUR VĒRSTIES VĪZAS SAŅEMŠANAS NOLŪKĀ?    9
  PIELIKUMS    10
Extract

ŠENGENA NAV TIKAI PILSĒTA, BET ARĪ „ES ROBEŽU SARGS”

Pēdējos mēnešos daudz dzirdēts par tā sauktās Šengenas naudas izlietošanu. Mazāk runāts par Šengenas līgumu, kas robežu šķērsošanu starp ES dalībvalstīm padarījis daudz vieglāku.

Pašlaik jau vispārpieņemtajam terminam «Šengenas līgums» ir sena vēsture. Jau no astoņdesmito gadu sākuma tā laika ES dalībvalstu starpā notika diskusijas par to, kā atvieglot šo zemju pilsoņu ceļošanu. Dažas dalībvalstis uzstāja, ka brīvu ceļošanas principu drīkstētu piemērot tikai ES pilsoņiem, saglabājot iekšējās valstu robežas. Uz tām tiktu saglabāta robežkontrole, lai varētu pārbaudīt tos ceļotājus, kas nav ES pilsoņi. Taču otra valstu grupa uzsvēra, ka ceļošanas brīvība piemērojama ikvienam. Vienīgais nosacījums tiem, kas nav ES pilsoņi, būtu ieceļošanas vīzu iegūt kādā no ES dalībvalstīm. Tas nozīmētu, ka kontrolētas tiktu tikai ES ārējās robežas.

2. «PIECĪŠU» LĪGUMS

Tobrīd par šādu robežu šķērsošanas liberalizāciju vienoties neizdevās. 1985. gadā piecu ES dalībvalstu – Francijas, Vācijas, Beļģijas, Luksemburgas un Nīderlandes – delegācijas tikās nelielā Luksemburgas pilsētiņā Šengenā, lai parakstītu speciālu līgumu. Tas paredzēja, ka piecas valstis veido teritoriju, kurā vairs nepastāv iekšējās robežas. Ikdienā (tagad arī oficiālajos dokumentos) tā tiek saukta par Šengenas līguma teritoriju.
Piecas šā līguma valstis ieviesa vienotu vīzu politiku savai teritorijai un vienojās veikt pastiprinātu kontroli uz tās ārējām robežām. Šengenas līguma valsts pilsonim nevajadzēja vīzu ceļošanai pa līguma teritoriju. Savukārt, ja bija vīza iebraukšanai jebkurā no Šengenas līguma valstīm, tā ļāva brīvi ceļot pa visu līguma teritoriju.
Līgums arī noteica, ka pārbaudes uz iekšējām robežām var tikt veiktas uz laiku, ja tas nepieciešams sabiedriskās kārtības vai nacionālās drošības dēļ. Pēdējo reizi šo līguma nosacījumu pagājušajā gadā uz dažiem mēnešiem izmantoja Francija. Tas notika sakarā ar plašajiem imigrantu jauniešu nemieriem visā valstī. Tobrīd Francijā tika izsludināts ārkārtas stāvoklis un veiktas pastiprinātas pārbaudes uz valsts robežām.
Laika gaitā Šengenas līguma teritorija ir paplašinājusies. 1997. gadā līgumam bija pievienojušās jau 13 no tobrīd 15 ES dalībvalstīm. 1999. gadā Nīderlandes galvaspilsētā Amsterdamā visas ES valstis vienojās, ka Šengenas līgums būtu obligāti iekļaujams iestāšanās līgumos arī tām valstīm, kas ES tiks uzņemtas nākotnē. Pašlaik līguma darbības zona aptver visas ES valstis, kā arī Islandi un Norvēģiju. Jaunajām dalībvalstīm minētais līgums kļuva par iestāšanās līgumu neatņemamu sastāvdaļu, kad tās 2004. gada 1. maijā tika uzņemtas ES. Tajā pašā laikā jaunajām dalībvalstīm joprojām nav pilnas dalības Šengenas līgumā, jo vēl jāveic pasākumi, kas nodrošinātu atbilstošu šo valstu ārējo robežu kontroli.


Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register