Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:776243
 
Author:
Evaluation:
Published: 15.04.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 5 units
References: Used
Extract

1.Kā Atēnu demokrātijas pilsonības jēdziens atšķiras no mūsdienu pilsonības jēdziena?
Amerikas pilsonības jēdziens atšķiras no Atēnu pilsonības jēdziena ar to, ka amerikāņi pilsonību apskata no indivīda tiesību aspekta, savukārt, atēnieši aplūko indivīdu kā sabiedrības daļu, kas nosaka viņa identitāti. Grieķijas gadījumā polisu dažādības dēļ ir grūti iegūt vienu, vienotu priekšstatu par pilsonību. Amerikāņu pilsonības jēdziens un izpratne par to mainījās līdz ar notikumiem Amerikas Savienoto Valstu vēsturē – būt par pilsoni 1775.gadā nenozīmēja to pašu, kas būt par pilsoni 1777.gadā. Tomēr šajās abās pilsonības koncepcijās ir savas raksturīgās iezīmes. Par grieķu koncepciju var spriest no Aristoteļa darba „Politika”, kurš ietver sevī grieķu pārvaldes, domāšanas un dzīves veida aprakstu, kas nemainījās gadsimtu laikā, bet Amerikai šāda ietekmīga raksta nav. Tomēr tādi svarīgi dokumenti kā Neatkarības deklarācija un četrpadsmitā konstitūcijas korektīva skaidri nodefinē cilvēku, kas ir uzskatāms par pilsoni. Vienlīdzība un brīvība ir jēdzieni, kas ir nozīmīgi gan grieķu, gan amerikāņu izpratnē.
Neatkarības deklarācija un tajā pateiktais apgalvojums, ka visi cilvēki ir radīti vienlīdzīgi un to radītājs ir apveltījis cilvēkus ar noteiktām neatņemamām tiesībām, kuru starpā ir tiesības uz dzīvību, brīvību un tiekšanos pēc laimes, ir Anglijas Apgaismības ideju izpausme. Deklarācijā valdība ir noteikta par to, kas garantē un nodrošina šīs tiesības. Protams, šajā dokumentā netika ietverti visi brīvības un tiesību aspekti, kas Amerikā darbojas šodien, bet tie tika pilnveidoti laika gaitā. Tomēr šajā deklarācijā ir skaidri formulēts tas, ka jebkuram indivīdam ir tiesības pieprasīt, lai šīs iepriekšminētās tiesības ievērotu, un valstij nav tiesību tās atņemt vai kādā veidā ierobežot. Tomēr šai deklarācija bija tikai morāls spēks, jo par pilsonības piešķiršanu lēma katrs štats atsevišķi.
1869.gada četrpadsmitā konstitūcijas korektīva morālo vienlīdzības un brīvības principu pārvērta likumīgā jo tā noteica, ka visas personas, kas dzimušas vai tika naturalizētas Amerikas Savienotajās Valstīs ir vienlīdzīgas likuma priekšā. Šai korektīvai jau bija spēks visos ASV štatos. Atšķirībā no Neatkarības deklarācijas šī korektīva paredz to, ka visi cilvēki, arī sievietes ir ASV pilsoņi, bet tas vēl nedeva sievietēm balsstiesības. Vienlīdzība, attiecībā uz neatņemamām tiesībām, kas tika pausta deklarācijā, korektīvā papildinājās ar vienlīdzību likuma priekšā. Sievietes par pilntiesīgām pilsonēm tika atzītas pēc deviņpadsmitās konstitūcijas korektīvas, kura tika pieņemta 1920.gadā.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register