Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:594987
 
Evaluation:
Published: 14.09.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Valodas kultūra kā zinātne
Valodas kultūras jēdziens ir attiecināms uz literāro valodu. Valodas kultūra ir gan teorētiska, gan praktiska nozare, abi aspekti jāatver kompleksi, ciešā saistījumā. Teoriju veido valodnieki; prakses jautājumu risināšanā (piemēram, terminu izstrādē) piedalās arī citi speciālisti. Valodas kultūra kā teorētiska nozare veidojusies 20. gadsimta sākumā un attīstās uz funkcionālās valodniecības bāzes. Tā balstās galvenokārt uz atsevišķu faktu vērtējumiem, atsevišķiem pētījumiem bez ciešāka sistēmiska kopsakara, kas bieži rada grūtības. Valodnieku svarīgākais uzdevums valodas kultūrā ir valodas objektīvo likumību izzināšana visos līmeņos; ir jāpētī gan iesīkstējuši, sen lietoti, gan arī jauni valodas līdzekļi, dažādi valodas prakses ieradumi un tendences. Valodas kultūra paredz tautas izglītošanu valodā un valodniecības sasniegumu iedzīvināšanu praksē. Valodas kultūra nozīmē valodas līdzekļu optimālu lietojumu noteiktā runas situācijā, literārās valodas normu zināšanu un ievērošanu, tā ir valodniecības nozare, kas pētī literārās valodas normalizācijas problēmas, valodas līdzekļu lietošanu noteiktā runas situācijā. Literārās valodas normas ir sabiedrībai atzīstami pareizas valodas nosacījumi noteiktā literārās valodas attīstības posmā, tās ir formulētas dažādās vārdnīcās un latviešu valodas gramatikās. Valodas kultūrai ir 2 līmeņi:
Pareizības (zemākais) līmenis – pēta literārās valodas normu zināšanu un ievērošanu, tas ir obligāts visiem valodas lietotājiem.
Meistarības (augstākais) līmenis – pēta apgūtas un automatizētas literārās valodas normām atbilstošas valodas iemaņas, prasmi izvēlēties pēc satura visprecīzāko, stilistiski iederīgāko, izteiksmīgāko, vieglāk uztveramo vārdu. Tam ir radošs raksturs.
Stilistika kā zinātne
Valodas stils ir valodas paveids, kas atkarīgs no saziņas mērķa un situācijas. Nepietiek tikai ar to, ka cilvēkam ir plašs vārdu krājums, ir nepieciešama prasme atlasīt no plašā leksikas materiāla piemērotākos vārdus, kas atbilstu noteikta stila prasībām. Ar vārdu „stils apzīmē arī rakstnieka savdabību, īpatnējo rakstības veidu. Valodas stils ir valodas paveids, kura lietošanas izvēle atkarīga no komunikācijas satura, situācijas un runātāja vai rakstītāja, kā arī adresāta attieksmes. Latviešu valodas funkcionālie stili: zinātniskās valodas, lietišķo rakstu valodas, publicistikas valodas, sarunvalodas, daiļliteratūras valodas stils.
Latviešu valodas emocionāli ekspresīvie stili: oficiālais, svinīgais, sirsnīgais, humoristiskais, ironiskais, satīriskais stils.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register