Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:791088
 
Author:
Evaluation:
Published: 11.07.2008.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 22 units
References: Used
Extract

Šajā patstāvīgajā darbā tiks apkopota informācija par Kāri Draviņu un viņa ieguldījumu baltistikā. Sākumā iegūsim īsas un konkrētas ziņas par Kārli Draviņu kā personību, tad nedaudz sīkāk aplūkosim dažādas piezīmes, kuras Draviņš ir publicējis turpinājumizdevumos, kā arī nozīmīgāko devumu valodniecībā.

Kārlis Draviņš- filologs, valodnieks, literatūrvēsturnieks un viens no pašiem izcilākajiem trimdas latviešu zinātniekiem- dzimis 1901.gada 30. decembrī Stendes Peķos mežsarga ģimenē un mūžībā aizgājis 1991. gada 18. janvārī Lundā, Zviedrijā.1
Mācījies Stendes Ģibuļu pagastskolā( 1910-1914), Talsu augstākajā elementārskolā ( 1914-1915), bijis bēgļu gaitās Krievijā (1915-1918), mācījās pamatskolas skolotāju sagatavošanas kursos (1921), strādā par skolotāju Dursupes un Tāšu pamatskolā2. Mācījies un pabeidzis LU baltu filoloģijas nodaļu (1928-1938), 1929.1.martā kopā ar vairākiem biedriem paraksta LU filoloģijas un filozofijas studentu biedrības „Ramave” dibināšanas aktu, strādājis Tartu( Tērbatas) Universitātē par latviešu valodas lektoru (1940-1944), bijis bibliotēku lietu referents( 1944), īsāku laiku Rakstniecības muzeja pārzinis. Kopš 1944.g. dzīvo trimdā Lundā, Zviedrijā, kur Lundas Universitātes slāvu filoloģijas institūtā strādā kā zinātniskais stipendiāts3 un zinātnisko izdevumu redaktors, līdz pat aiziešanai pensijā. Bijis biedrības „Ramave” literatūrzinātnisko rakstu krājumu „Ceļi” redaktors (1966-86)4.
K. Draviņš līdz pat 1986. gadam ir uzrakstījis līdz pat 443 publikācijas – valodniecībā, kultūrvēsturē, literatūrzinātnē, folkloristikā, tekstoloģijā, etnogrāfijā, rakstījis pat dzejoļus. Pirmā zinātniskā publikācija ir raksts „Stendes vecie uzvārdi” J. Endzelīna jubilejas krājumā „Filoloģijas materiāli”( 1933)5 .
Interesanti ir tas, ka lielākais K. Draviņa devums ir dzimtā Stendes novada valodas pētniecībā. Draviņš ir izskaidrojis daudzus Stendes novada vietvārdus, šie skaidrojumi daudzos turpinājumos parādās izdevumā „Scando- Slavica” jau kopš 1968.g.6 .Kopā ar sievu Veltu Rūķi-Draviņu uzrakstīti lieli pētījumi par Stendes tāmnieku izloksni vācu valodā: „Skaņas un nomenu formas Stendes dialektā” ( 1-2, 1955-1956), „Darbības vārdu formas un nelokāmas vārdu šķiras Stendes dialektā” (1958), „Izsauksmes vārdi un onomatopoētiskie vārdi Stendes dialektā” (1962). Šis ir plašākais un sīkākais kādas latviešu izloksnes apraksts kāds jebkad veikts7.
20.gs. 30.g. un 40. g. 1. pusē publicējis apceres par K. Krūzu, J.Reiteru, K. Fīrekeru( „K. Fīrekera manuskripts par latviešu skaņu izrunu” ( „Ceļi” Nr.10)), G. Manceli, H. Ādolfiju, E.Gliku, P. Einhornu. Zviedrijas, Dānijas un Vācijas arhīvos Draviņš atklājis daudzus neizpētītus latviešu u.c. valodās rakstītus materiālus par Latvijas vēsturi, kultūru un literatūru. Publicējis arī rakstus par J. Jaunsudrabiņu, Aspaziju. 1986.g. veicis kultūretnogrāfisko pētījumu „Kurzemē aizgājušais laiks”, tās ir „atmiņas, nostāsti, vērojumi” par dzimto Stendi, tiek sniegts daudzpusīgs un visai pamatīgs ieskats par šī novada dabu, vēsturi, folkloru un etnogrāfiju, kas grāmatā ievietots un izdots Latvijā 2000.g. …

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register