Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
11,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:985044
 
Author:
Evaluation:
Published: 06.11.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

1)Leksikas jēdziens
Mācību par leksiku sauc par leksikoloģiju. Leksikoloģija pētī vārdu nozīmes un vārdu krājumu.Visi vārdi kopā veido valodas vārdu krājumu jeb leksiku. Valoda dod iespēju saglabāt kultūras mantojumu un to, kas saglabāts, apgūt un izmantot pēc gadu tūkstošiem.Vārda skanējumu pētī fonētika, vārda formas – gramatika, vārda nozīmi – leksikoloģija.
Vārda nozīme
Ar vārda nozīmi saprot skaņu kompleksā atspoguļo jēdzienisko saturu.Vārda nozīme vispilnīgāk izpaužas kontekstā, tas ir, vārda saistījumā ar citiem teksta vārdiem. Ir vārdi, kam ir tikai viena nozīme, piemēram celtne, pilēt, laipns, vakar. Šādus vārdus sauc par viennozīmīgiem.Vārdus ar vairākām nozīmēm sauc par daudznozīmīgiem. Daudznozīmīgu vārdu atsevišķas nozīmes atklājas tikai kontekstā. Daudznozīmīgi ir, piemēram, liecība, raibs.Pamatnozīme ir svarīgākā vārda nozīme. Par pamatnozīmi sauc daudznozīmīga vārda nozīmi, ko uztveram bez konteksta.
Vārda nozīme pēc tēlainības-Tiešās nozīmes nosauc priekšmetus, parādības, darbības, īpašības tieši, bez saistījuma ar kādu citu nozīmi, piemēram, rūgts (rūgtas zāles).;Pārnestās nozīmes nenosauc parādību tieši, bet apzīmē to netieši, metaforiski. Tā, piemēram, rūgts savā tiešajā nozīmē raksturo noteiktu garšas sajūtu, bet pārnestajā nozīmē šo vārdu lieto tādos vārdu savienojumos kā rūgta patiesība, rūgta vilšanās, rūgta mācība.
Vārda emocionālā nokrāsa
Daļa vārdu reizē ar nozīmi pauž arī kādu papildinformāciju – dod noteiktu stilistisku vērtējumu vai izsaka lietotāja emocionālo attieksmi pret nosaukto parādību. Tiem piemīt noteikta stilistiska vai emocionāla nokrāsa.
Vārdi ar emocionālu nokrāsu var izteikt gan pozitīvi, gan negatīvu nosauktās parādības vērtējumu.Pozitīva emocionāla nokrāsa izsaka cildinājumu, cieņu, patiku, labvēlību, sirsnīgumu, piemēram: tēvzeme – dzimtene, jauneklis – jaunietis, māmuliņa – māte.Negatīva emocionāla nokrāsa izsaka nepatiku, nelabvēlību, nievājumu, nicinājumu, nosodījumu, necieņu, ironiju, piemēram: darbonis – darbinieks, tērgāt – pļāpāt, karapūļi – karaspēks.

Vienkārši un salikti teikumi, to raksturojums
Vienkāršu teikumu veido savstarpēji saistīti vārdi un vārdu savienojumi, tam ir viens gramatiskais cents
Vienkāršus teikumus iedala:pēc teikuma gramatiskā centra:divkopu – Vējš sitas kailajos koku zaros.;Vienkopas – Vēls vakars. Līst.;bezkopas – Re nu, re!
Pēc teikuma apjoma:vienkāršs nepaplašināts – Zēns klausās.;vienkāršs paplašināts – Zēns uzmanīgi klausās koncertu.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register