Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:303482
 
Author:
Evaluation:
Published: 24.05.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 1 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Ievads    3
2.  Arhimēda uzdevumi    5
3.  Arhimēda uzdevums (izopifānais)    6
4.  Kopsavilkums    12
5.  Izmantotās literatūras saraksts    13
Extract

Ievads
Lai arī Arhimēda slava nekad nav pazudusi un nepazudīs, toties par viņa dzīvi ir ļoti mazs saglabājies liecību.
Arhimēds (ap 287 – 212 pirms Kristus) ir sengrieķu matemātiķis un mehāniķis. Viņš dzimis sengrieķu pilsētvalstī Sirakūzās, kas atradās dienvidaustrumu daļā. Senās grieķu pilsētvalstis vietā uzbūvēta tagadējā Itālijas pilsēta - Sirakūzas. Ilgu laiku Arhimēds Aleksandrijā, kur iepazinies ar daudziem sengrieķu zinātniekiem. Šajā sadarbībā attīstījās un izvērsās dabas dotais talants.
213. gadā pirms Kristus karagājienā uz Sirakūzām devās Romas konsuls Marcellus. Kā vēsta leģenda, Arhimēda izgudrotās un uzbūvētās kara mašīnas romiešus apturēja, iedvešot šausmas. Sākās divus gadus ilgs pilsētas aplenkums.
Pilsētu ieņemot, konsuls Marcellus esot pavēlējis saudzēt Arhimēdu. Taču veco zinātnieku nonāvējis romiešu kareivis, nepazīdams viņu. Arhimēds sēdējis un rakstījis kādu uzdevumu, smiltīs izveidojot zīmējumu. Kareivim pienākot, viņš izsaucies: „Neizjauciet manus riņķus!” Romas konsuls Marcellus nožēlojis sava ievērojamā pretinieka bojā eju un licis viņam uzcelt pieminekli – cilindrā ievilktu lodi. Kapa uzraksts vēstīja, ka šo ķermeņu tilpumi attiecas kā 2:3. Šo savu atklājumu Arhimēds esot augsti vērtējis.
Kaut gan Arhimēdam bija lieli militārie nopelni un viņš bija pasaulslavens matemātiķis un mehāniķis, tomēr Sirikūzās drīz vien viņu aizmirsa.
Vēlāk romiešu vēsturnieki aprakstot Sirikūzas ieņemšanu pieminēja arī Arhimēda vārdu un, ka Romas konsuls Mircellus no Sirikūzām nav aizvedi dārglietas, bet ab Arhimēda divas lodveida “sfēras”. Šīs “sfēras” bija planetārijas pirmsākumi – tās demonstrēja debess parādības, dienas un nakts maiņu, planētu kustību, Saules un Mēness aptumsumus, Mēness fāzes. Arhimēds savas „sfēras” uzskatīja par ļoti nozīmīgām un tās aprakstīja grāmatā „Par debesu sfēras izgatavošanu”.Šī grāmata pazīstama tikai no atsaucēm.
Arhimēds darbojās dažādās matemātikas nozarēs, tālu apsteigdams savu laiku. Viņš atrada skaitli Pi=3.14..., nosakot attiecību starp riņķa līnijas garumu un diametru. Arhimēds pirmais uzrakstīja lodes virsmas un lodes tilpuma formulu, ir Arhimēda, nevis Herona atklājums. Arhimēds pierādīja, ka naturālo skaitļu kopa ir bezgalīga.
Daudzas viņa matemātiskās idejas noderēja par izejas punktu vēlāko matemātiķu atklājumos. Astronomijā Arhimēds noteica Saules diska leņķisko diametru, pēc Plotemaja priekšstatiem uzbūvēja mehānisku debess sfēru, kurā varēja redzēt debess ķermeņu kustību, Saules un Mēness aptumsumus.
Fizikā Arhimēds atklāja sviru, trīšu un skrūvju likumus. Leģenda stāsta, ka zinātnieks pēc sviras likuma atklāšanas esot lepni iesaucies: „Dodiet man atbalsta punktu, un es pacelšu zemeslodi!” Arhimēds atklājis likumu, kas nosaka, kāpēc ķermenis šķidrumā vai gāzē grimst, peld un uzpeld, ja ticis ar spēku nogremdēts – Arhimēda likums.
Jebkuru fizikālu situāciju viņš pamatojis ar stingru matemātisku aprēķinu. Arhimēds ir matemātiskās fizikas pamatlicējs [ 1. ] .

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register