Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:433515
 
Author:
Evaluation:
Published: 22.12.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

“Par politiskās ekonomijas kritiku” priekšvārdā Markss pauž materialistiskās vēstures koncepcijas raksturojumu. Jau no paša sākuma, Markss norāda uz to faktu, ka cilvēku attiecības sabiedriskajā ražošanas periodā sāk pārveidoties par īpatnējām – “ražošanas attiecībām”, kurās cilvēki iekļaujas un pakļaujās pret pašu gribu.
Citiem vārdiem sakot, sociālās attiecības starp cilvēkiem ir saistītas ar veidu, kādā viņi organizē savu materiālo dzīvi. Noteikti „ražošanas spēki” — piemēram, darba organizācija viduslaikos — ietver dzimtcilvēka un kunga attiecības, kuras mēs pazīstam kā feodālismu. Vēlākā stadijā jaunu ražošanas organizācijas veidu attīstība balstās uz izmaiņām sociālajās attiecībās — šoreiz starp kapitālistu šķiru, kurai pieder šie ražošanas līdzekļi, un proletariātu, kura darbaspēku kapitālists pērk sava labuma gūšanai.
Manuprāt, kopā ņemti, šie ražošanas „spēki” un „attiecības” veido to, ko Markss sauc par „sabiedrības ekonomisko struktūru”, vai to, ko marksisti parasti dēvē par ekonomisko „bāzi” vai „pamatstruktūru”. No šīs ekonomiskās bāzes katrā periodā veidojas „karkass” — noteiktas juridiskās un politiskās formas, noteikts valsts veids, kuras pamatfunkcija ir leģitimizēt tās sociālās šķiras varu, kuras rokās ir ekonomiskās ražošanas līdzekļi. Bet karkasa ietilpst vēl kaut kas: tas sastāv arī no „noteiktām sabiedriskās apziņas formām” (politiskām, reliģiskām, ētiskām, estētiskām), kuras marksisms dēvē par ideoloģiju.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,48 €
Work pack Nr. 1119019
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register