Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:752110
 
Author:
Evaluation:
Published: 21.01.2011.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Līdz pat 18.gs. beigām modernajā filozofijā norisinājās sacensība starp empīrisko un racionālo tradīciju, taču laika tecējumā abas šīs pieejas pamazām sastapās ar nopietnām grūtībām.
FRĀNSISS BĒKONS (Bacon; 1561 -1626). Pazīstamais angļu jurists, politiķis, esejists un filozofs Frānsiss Bēkons bija empīriskās izziņas tradīcijas aizsācējs. Bēkona filozofijas dziļākā ievirze bija praktiska. Viņš vēlējās ar filozofijas palīdzību dot kādu labumu cilvēcei, lai tā varētu izprast un pakļaut dabas spēkus savā labā. Bēkona lozungs bija: zināšanas ir spēks, un spēks ir zināšanas. Ja savulaik Sokrāts saistīja zināšanas ar tikumu, tad jaunlaiku domāšanai tas vairs nebija galvenais. Domai, dabas apgūšanai, visai dzīvei kopumā bija vajadzīgs spēks. Spēks nevis lai saudzētu, nožēlotu, saglabātu, bet gan lai iedarbotos, pakļautu, pārveidotu un uzvarētu. Vairāk par visu Bēkons necieta nepraktisku spriedelēšanu, par kādu uzskatīja teoloģiju un tās izpausmes viduslaiku sholastikā.
Bēkona nopelns ir empīrisma tradīcijas aizsākšana Jaunajos laikos un induktīvās metodes pamatošana.
Empīrisms (sengrieķu val. empeiria – pieredze) ir filozofiska nostādne, ka visām zināšanām jābalstās uz pieredzi. Zināšanas, kuras nevar pārbaudīt pieredzē, pēc empīriķu domām, nav drošticamas. Cilvēks var droši zināt tikai to, ko viņš pats var pārbaudīt.
Viņa darbā ”Jaunais organons” (1620) izklāstīti empīriskās izziņas metodes pamatprincipi. Bēkons ieteica „pilnīgu zinātņu, mākslu un visu cilvēka zināšanu rekonstrukciju” ar induktīvās un eksperimentālās metodes palīdzību. Zinātne tikai tad var būt spēks, lai „kontrolētu dabu”, ja mēs rūpīgi novērosim visus dabas procesus un attīstīsim eksperimentālu pieeju. Tieši Bēkons uzsvēra viduslaiku metožu nepilnību un salīdzināja tās ar slimībām, kas sabojā cilvēka prātu un domāšanu.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register