Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:142004
 
Author:
Evaluation:
Published: 11.02.2015.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 14 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS    4
1.  NACIONĀLO PARTIZĀNU IZVEIDOŠANĀS LATGALĒ    5
1.1.  Vispārēja situācija Latgalē sākoties otrajai okupācijai    5
1.2.  Partizānu pretošanās sākums    8
2.  PARTIZĀNU DARBĪBA LATGALĒ    11
3.  PARTIZĀNU CĪŅU APSPIEŠANA UN SAKĀVE    17
  SECINĀJUMI    21
  IZMANTOTO AVOTU UN LITERATŪRAS APSKATS    22
Extract

SECINĀJUMI
Ar Otro pasaules karu nebeidzās cīņa ar padomju varu, to jo sevišķi spilgti parāda partizānu darbība, bruņotā pretestība okupācijas varai pārņēma visu Latvijas teritoriju, bet tās sākumi meklējami Latgalē. Partizānu rindās stājās visdažādākie sabiedrības slāņi, visdažādākajā vecumā. Latgales īpatnība bija tāda, ka partizānu vidū bija arī garīdznieki un Latgalei kā katoļticīgai zemei tam bija liela nozīme jo sevišķi morālajā sfērā, kas izpaudās kā cīņa ar Dieva vārdu un svētību par Latvijas neatkarības atgūšanu.
Ir jāsaprot, ka partizānu sastāvs bija tikpat raibs kā motivācija par tādu kļūt, cilvēki „gāja uz mežu” ne tikai, lai ņemtu ieročus rokās un dotos atgūt savu zemi, bet bija arī tādi, kas gribēja tikai pārlaist okupāciju, tie bija baiļu vadīti cilvēki, kas nevēlējās dienēt armijā, vai tiem draudēja kādas represijas no varas iestādēm. Daudzi atcerēdamies „baigo gadu” slēpās mežos, tūkstošiem cilvēku ar laivām bēga uz Zviedriju.
Nacionālie partizāni ietekmēja attiecīgā vēstures perioda sabiedrisko, ekonomisko un politisko attīstību, jo PSRS varas iestādēm partizāni traucēja veikt „varas iesakņošanos”, cīņa ar partizāniem prasīja līdzekļus no valsts budžeta, prasīja arī cilvēku resursus un partizānu darbība ietekmēja arī sabiedrību, citi juta tiem simpātijas un palīdzēja, citiem atkal tie nodarīja kaitējumu.
Partizānu darbība izpaudās ļoti dažādi un laika gaitā šī „darbība transformējās”, mainījās, pat varētu teikt pielāgojās apstākļiem, ja nacionālo partizānu pretestības sākums un laika posms līdz 1946.g raksturojams kā ļoti aktīvs, tad pēc 1947.g. vērojams kustības noriets, un sakāves sākumu jo īpaši spilgti iezīmēja 1949.g. deportācijas. Visaktīvākā partizānu cīņa noritēja līdz 1950.g, bet jāpiemin, ka pēc 1947.g. partizāni aktīvo bruņoto pretestību nomainīja pret atsevišķu grupu pretošanos un vēlāk varētu teikt pat pret vienkāršu aizsargāšanās taktiku.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register