Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:420154
 
Author:
Evaluation:
Published: 08.08.2011.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 8 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
  Satversmes sapulces vēlēšanas    3
  Augstākais likums līdz satversmes pieņemšanai    4
  Satversmes izstrādāšana    5
  Citu konstitūciju ietekme    5
  Visvairāk diskutētie jautājumi    6
  Satversmes otrā daļa    9
  Secinājumi    10
  Literatūras saraksts    12
Extract

Politisku un ekonomisku streiku brīvība izraisīja pretestību (bailes no barikādēm un bumbām, īpaši no zemnieku partiju puses.30 Bez šī panta pārrunas izraisīja jautājums par baznīcas šķiršanu no valsts un Latgales pašvaldības autonomijas jautājums. Šī jautājuma dēļ Latgaļu zemnieku partijas frakcija un Latgales bezpartejisko grupa atturējās no vispārējā balsojuma par Satversmes otro daļu trešajā lasījumā, tādēļ tās pieņemšanai pietrūka balsu. Latgaļi bija ieinteresēti šīs daļas pieņemšanā, taču viņu protesta balsojums izrādījās šai daļai liktenīgs.
Fēlikss Cielēns pat mudināja savu partiju nepieņemt Satversmi vispār, ja tajā nav otrās daļas.31 Trīs sociāldemokrātu deputāti – Fricis Menders, Ansis Buševics un Ansis Rudevics pārkāpa partijas disciplīnu un balsoja par Satversmes pieņemšanu arī bez otrās daļas.32 Viņu balsis arī deva nelielu vairākumu. 1922. gada 22. februārī Satversmi pieņēma galīgajā lasījumā.

Secinājumi
Latvijas Republikas Satversme ir stingrā konstitūcija, kuru var mainīt tikai ar parlamenta divu trešdaļu deputātu gribu. Tā nepieļāva biežas un pārejošu apstākļu diktētas izmaiņas. Konstitūcijai jāievieš stabilitātes izjūta. Satversme noteic, ka Latvija ir brīva, neatkarīga un demokrātiska republika, kurā vara pieder Latvijas tautai un kuras valsts iekārtas un starptautiskā satura maiņu – pievienošanos kādai citai valstij, atteikšanos no suverenitātes un tam līdzīgi – var izlemt tikai Latvijas tauta referendumā. Centrā ir parlamenta vara, taču Ministru kabinetam arī ir plašas tiesības – izdot likumdošanas aktus sesiju starpbrīžos u.c.33
Kaut arī Satversmes otrajā daļā paredzētās tiesības vēlāk tika nodrošinātas atsevišķos likumos, tad šo tiesību noteikšanai pamatlikumā būtu bijusi liela nozīme demokrātiskās sadzīves principu nostiprināšanā tautā – kā formāli juridiski, tā arī psiholoģiski un idejiski.
1998. gada 10. oktobrī Saeima beidzot pieņēma Satversmes 8. nodaļu „Cilvēka pamattiesības”, tā pavelkot svītru zem ceturtdaļas gadsimta veca parāda.34

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register