Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:698438
 
Author:
Evaluation:
Published: 24.04.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 1 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS    3
  MŪSDIENU ZINĀTNES DZIMŠANA    3
  ZINĀTNE KĀ DARBĪBAS VEIDS    5
  VAI NEPIECIEŠAMA JAUNA ĒTIKA?    9
  IZMANTOTĀ LITERATŪRA    9
Extract


Ievads

Nekad agrak Rietumu sabiedribas vesture cilvekam nav tikusi uzkrauta tada atbildibas nasta, kada ta ir musdienas, jo nekad vina riciba nav bijusas tada apjoma zinasanas par dabu un vidi. Vins spej iznicinat visas augstakas dzivibas formas regionala un pat globala meroga, un tas varetu but ne tikai kodolierocu izmantosanas sekas – milzigus negativus rezultatus var radit ari darbibas, kas orientetas uz labveligu rezultatu sasniegsanu. Tapec sarezgita pirmam kartam klust jau zinatnes un etikas attiecibu problema, kuru centrala vieta ir atbildibas problemai.


Mūsdienu zinātnes dzimšana


Mūsdienu zinātniski tehniskās pasaules pamati tika likti jaunajos laikos, un tās pirmais pārstāvis ir 17.gs. fiziķis Galileo Galilejs. Jaunais te bija saistīts nevis ar zināšanu rezultātiem (piemēram, brīvās krišanas likuma noformulēšana) un nevis ar dabas matemizāciju (pāreja no substances jēdziena uz funkcijas jēdzienu), bet gan ar to, ka saplūda kopā līdz tam nošķirtas norises — akadēmiskā skolu tradīcija un amatniecības tradīcija, zinātne klasiskā nozīmē un tehnika klasiskā nozīmē.
Tradicionālo skolu zinātnes pārstāvji bija Aristotelis, Arhimēds, Eiklīds u.c., kas pašu mācību uzskatīja par pašmērķi un kam neradās doma par teorijas iemiesošanu praksē. Centieni zinātnes sasniegumus tuvināt realitātei tika uzskatīti par nezinātniskiem savā būtībā, jo neatbilda zinātnes prasībām, kas orientējas uz autoritātēm un klasiķiem. Gluži pretēja bija amatniecības tradīcija šo cilvēku zināšanas bija nevis akadēmiska mācība, bet tehniska spēja, varēšana jau tajos laikos izmainīt pasauli. Galilejs bija pirmais, kas apvienoja tehniskās iespējas ar teorētisko prātu. Prāts saistībā ar pieredzi līdz pat mūsdienām tiek uzskatīts par dabaszinātnes neatņemamu sastāvdaļu.
Tādejādi racionālās kultūras attīstības vēsture sākotnēji tehnikas vēsture bija nodalīta no dabas vēstures — ne tāpēc, ka vispār nebūtu tehnikas, bet tāpēc, ka antīkajā tradīcijā mehānika bija tehnikas un nevis dabaszinātnes kompetence. Aristoteļa terminoloģijā mehāniskā māksla nav dabas objektu, bet artefaktu teorija — kā izdarīt to, ko nespēja daba (piemēram, pacelt smagumu). Tāpēc grieķiem mehānika ir viltība, veikla dabas spēku izmantošana, t.i., mācība par darbarīkiem. Mehāniska nav viss daba, bet gan cilvēka darbs. Galilejs formulēja mehāniku kā dabas objektu kustības teoriju ārējo spēku iedarbības rezultātā.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register