Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:487893
 
Evaluation:
Published: 10.04.2012.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 37 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Lībiešu vēsturiskā ienākšana Latvijas teritorijā    4
1.1.  Arheoloģiskie izrakumi    4
1.2.  Lībiešu apģērbs    6
2.  Lībieši    7
2.1.  Lībiešu simbolika    7
2.2.  Lībiešu skaits    8
3.  Lībiešu savienība    10
4.  Lībiešu valoda un tās ietekme uz latviešu valodu    13
4.1.  Latviešu vārdi lībiešu valodā    14
4.2  Lībiešu vārdi latviešu leksikā    14
5.  Interviju un anketu apkopojums    16
  Secinājumi    19
  Izmantotie informācijas avoti    20
  Pielikumi    22
Extract

Secinājumi
1. Darba autore secina, ka mūsdienu vēstures grāmatās, kas domātas skolēniem un arī citai auditorijai, ir ļoti skopa informācija par lībiešu vēsturisko ienākšanu Latvijas teritorijā. Tomēr grāmatās ir atrodama informācija par lībiešu izcelšanos, viņu apģērbiem un apbedījumiem. Latvijas teritorijā veikti daudzi arheoloģiskie izrakumi, tai skaitā arī Lielvārdē, Dievukalnā, kuros atrastas dažādas rotas, apģērba fragmenti, kas ļauj secināt, ka lībieši dzīvojuši Latvijas teritorijā jau senatnē un ka viena no viņu apmetnēm atradusies arī tagadējās Rīgas teritorijā.
2. Lībiešu skaits sarūk ar katru gadu, un ir apdraudēta šo iedzīvotāju pastāvēšana. Lībieši ir asimilējušies ar latviešiem, un, kā izteicās Lībiešu savienības vadītāja Brigita Zakare, ir notikusi kultūru mijiedarbība. Lai gan valsts ir nolēmusi īstenot projektu ‘’Lībieši Latvijā 2008.-2012.g.’’ un paredzējuši tai līdzekļus, tomēr pašreizējās ekonomiskās situācijas dēļ projekta īstenošana ir problemātiska.
3. Autore secina, ka Lībiešu savienība ir spējusi atjaunot savu darbību pēc padomju laika aizlieguma. Tā joprojām aktīvi darbojas, katru gadu rīkojot dažādus pasākumus, piemēram, līvu svētkus Mazirbē. Savienība rīko vasarā arī valodu nometnes Kurzemē, kur tiek veicināta lībiešu valodas apguve.
4. Pateicoties šīm aktivitātēm, tiek veicināta šīs savdabīgās valodas nodošana nākamajām paaudzēm. Aizguvumi latviešu un lībiešu valodās liecina, par šo kultūru savstarpējo ietekmi. Autore pārliecinājās, ka lībiešu valodas izruna ir ļoti sarežģīta. Viņa to secināja, intervējot valodnieci Ēriku Krautmani.
5.Intervējot trīs ekspertus, darba autore secina, ka ir tomēr cilvēki, kurus uztrauc lībiešu pastāvēšana. Pēc intervijas Brigita Zakare pauda prieku, ka jaunieši interesējas par lībiešu kultūru un valodu. Autore, Ērikas Karutmanes intervijas laikā, uzzināja dažādas lībiešu valodas īpatnības, piemēram, ka lībiešu valodai nav dzimtes kategorijas un ka prievārds pārsvarā tiek lietots aiz vārda. Janīna Kursīte-Pakule intervijā atbildēja, ka latviešu valodā no lībiešiem ir aizgūts 1. zilbes vārdakcents. Vēl viņa izteica cerību, ka jaunieši sapratīs, ka tautsaimniecība nav pat puse no cilvēkam nepieciešamā pildījuma.
Anketu rezultāti parādīja, ka daudzi patiesībā nezin kāda ir lībiešu izcelsme. Vairums atbildēja, ka nezin arī kādu lībiešu aizguvumu latviešu valodā. Tomēr liela daļa respondentu atzina, ka, lai saglabātu lībiešu kultūru, ir jārīko valodu nometnes.
6. Autore uzskata, ka darba mērķis ir sasniegts, ir pievērsta uzmanība lībiešu izzušanas problēmai.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register