Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:645023
 
Author:
Evaluation:
Published: 13.11.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 6 units
References: Not used
Extract

Mīti, to saikne ar dieviem
Mītu izpēte liecina, ka tie evolucionējuši reizē ar sabiedriskās apziņas attīstību, tādēļ tajos varam atrast dažāda vecuma slāņus. Sasniedzot augstu kultūras attīstības pakāpi, grieķi mītus sāka uztvert kā mākslinieciskas alegorijas, kurām nebūt nav obligāti jātic.
Mīts skaidro īstenību, vēršoties pie pagātnes, pie aizlaikiem, kad pasaule vēl tikai radās, kad no haosa veidojās kārtība, organizētība, stabilitāte, precīzāk - mājvieta cilvēkam.
Pirmsolimpiskā perioda mīti
Mītu sākotnei zinātnieki devuši apzīmējumu ,,htoniskais periods” (chton -- zeme). Šā perioda mīti atspoguļo matriarhāta laiku. To dažkārt dēvē arī par pirmsolimpisko periodu.
Agrīnā perioda iezīmes visspilgtāk saskatāmas pasaules radīšanas mītos. No Haosa, kurā slēpjas radošā iespējamība, vispirms izdalās Gaja - zeme, tad dzimst Tartars - kosmosa dziļumi, bezdibenis, visa sākums un gals, un Eross - kosmisks auglības spēks.
Olimpiskā perioda mīti
Otrā - olimpiskā perioda mīti atspoguļo pāreju no matriarhāta uz patriarhātu, kā arī stihisko, instinktīvo spēku pakļaušanu prāta sfērai un vīrieša spēka diktātam.
Debesīs jeb Olimpā (kalns Grieķijā, kuru uztvēra kā dievu mītni) veidojas patriarhāla kopiena.
Mītos faktiski var izlasīt, kā cilvēks pakāpeniski sāk apgūt dabu (Hērakla varoņdarbi), organizēt sabiedrības dzīvi augstākā civilizācijas pakāpē (Olimpa dievu starpā sadalītās pārvaldes sfēras, funkcijas).
Gaja
Gaja tiek uztverta kā stihiski radoša būtne, auglības simbols, tā ir māte visam dzīvajam - pasaulei, dieviem, dēmoniem, cilvēkiem. Varenā, auglīgā Geja-Zeme radīja dēlu Urānu – zilās bezgalīgās debesis. Tad viņa pārī ar Urānu radīja divpadsmit Titānus – pirmatnējos dabas spēkus. Pēc Hesioda titāni bija Olimpa dievu priekšteči. Gajas nesavaldītos dabas spēkus simbolizē viņas radītie briesmoņi (giganti, Tīfons, simtroči u. c.). Šī dieviete ir mātes klēpis, kurā sākas dzīvība, bet viņa ir arī kaps, kurā tā pati dzīvība atgriežas.
Urāns
Gaja un Urāns ir pirmais valdošo dievu pāris, bet lielāks spēks piemīt Gajai. Starp dievu radītajiem bērniem ir arī briesmoņi, tādēļ viņš neļauj tiem nākt pasaulē no mātes zemes miesām. Gaja, ciešot no šo radījumu smaguma, nolemj darīt galu Urāna auglībai. Krons, abu dēls, pēc mātes pamudinājuma izkastrē tēvu. No Urāna asinīm rodas dažādi briesmoņi, to vidū atriebes dievietes erīnijas un vēlākajā mitoloģijā tik apgarotā Afrodīte, kas vistālākajā senatnē simbolizēja pirmatnēju, visaptverošu auglības spēku . Kopš šī brīža Krons kļuva par augstāko dievu un kopā ar Titāniem pārvaldīja Visumu. …

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register