Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:727913
 
Author:
Evaluation:
Published: 30.06.2008.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 9 units
References: Not used
Extract

Kapsētas ceļu un sektoru plānojums ir atkarīgs no vietas topogrāfiskajiem apstākļiem. Līdzenās vai vienmērīgi slīpās vietās veido taisnstūra sadalījumu, bet kalnainās – ainavisku ceļu un teritorijas plānojumu. Kapsētās 50-65 procentus platības izmanto pabedīšanai, bet pārējo daļu ceļiem, laukumiem, celtnēm un vispārīgiem apstādījumiem. Kapsētas centrālo ceļu plāno 4-5 metrus platu. Kapavietu laukumu ģimenes kapiem paredz 2,1-2.5x0,75-1,2 m x n (vietu skaits), bet vienvietīgām kapavietām – 2,1-2,5x1,5 metrus.
Tagad par kapazīmēm. Tradicionāla kapazīme ir krusts. Latviešiem – koka krusts. Vecajās kapsētās mēs redzam arī lietus čuguna, kaltus metāla, granīta un mramora krustus, kas lielo koku paēnā rada savdabīgu noskaņu un izskatās ļoti labi (un ir saudzējami un kopjami), taču tie tomēr nav latviskas cilmes, turklāt mūsdienīgās kapsētās tādus būtu gandrīz neiespējami iekļaut kompozīcijā.
Koka krusts Latvijā ir pārdzīvojis dažādus laikus – patiesībā skaitliski vairāk šobrīd kapsētās ir sliktākajā gadījumā darbnīcās ražotu betona plākšņu, bet labākajā – kapakmeņu. Tomēr krusts mūsdienās atgūst savu vietu – līdzās krāsotiem (lielākoties baltiem, kas bieži vien ir pārlieku uzkrītoši) krustiem parādās dabiska koka krusti. Informāciju par aizgājēju parasti iegravē pie krusta piestiprinātā plāksnītē (par labu paraugu nevar uzskatīt abu elementu – krusta un kapaplāksnes – novietošanu līdzās). Tāpat pēdējā laikā kapavietas aizvien biežāk rotā t.s. latviskie krusti, ko drīzāk varētu saukt par savdabīgām koka kapaplāksnēm. Tās parasti ir trīsstūra vai nošķelta trīsstūra formā, un tajās saskatāmas senās latvju zīmes – Dieva krusts, Dieva pajumte, kā arī Māras – Veļu mātes – zīme.
Minētās plāksnes vēlams darināt no cietajiem lapukokiem – ošiem, ozoliem. Ziņas par aizgājēju tajās parasti iegrebj.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register