Satiksme ir svarīga mūsu dzīves sastāvdaļa. Ikdienā mēs izmantojam gan sabiedrisko transportu, gan arī braucam ar savu personīgo auto. Un arī vienkārši gājēji ir ļoti svarīga ikdienas satiksmes sastāvdaļa.
Gan presē, gan televīzijā un arī internetā tiek informēts, ka ļoti bieži notiek dažādi ceļu satiksmes negadījumi. Tā nav patīkama informācija, bet tā ir dzīves realitāte.
Par sava kursa darba tēmu esmu izvēlējusies – Ceļu satiksmes negadījumu skaits Latvijā. Ceļu satiksmes negadījumus aplūkošu lielākoties laika posmā no 2000.gada līdz 2005.gadam. Mazliet tiks atspoguļoti arī dati par 1999. un 2006.gadu. Par 2006.gadu vēl nav pilnīga informācija, jo tā vēl tikai tiek apkopota.
Kursa darba mērķis ir apkopot un atspoguļot informāciju par ceļu satiksmes negadījumiem Latvijā, tādējādi pievēršot uzmanību arī ceļu satiksmes drošības pasākumiem.
Mērķa sasniegšanai izvirzīti šādi uzdevumi:
1.savākt pēc iespējas vairāk pieejamo materiālu par ceļu satiksmes negadījumiem;
2.veikt to izpēti un grupēšanu vai apkopošanu tabulās;
3.veikt statistiskos aprēķinus informācijas vienkāršošanai un vieglākai pārskatamībai;
4.veikt secinājumus pamatojoties uz veiktajiem aprēķiniem.
Ceļu satiksme ir attiecības, kas rodas pārvietojoties pa ceļiem ar transportlīdzekļiem vai bez tiem. [3.].
Ceļu satiksmes dalībnieks ir jebkura persona, kas atrodas uz ceļa vai tieši piedalās ceļu satiksmē. [6.].
Tie var būt:
1.gājējs – persona, kas pārvietojas pa ceļu kājām vai invalīdu ratiņos, stumj velosipēdu, mopēdu, motociklu, velk (stumj) ragaviņas, bērnu ratiņus vai invalīdu ratiņus u.tml. Šis termins neattiecas uz personām, kas veic darbus uz ceļa braucamās daļas, un uz satiksmes regulētājiem;
2.transportlīdzekļa vadītājs – fiziska persona, kas vada transportlīdzekli vai māca vadīt transportlīdzekli personu, kurai nav atbilstošas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesību. Šis termins attiecas uz personu, kura ir vadījusi transportlīdzekli, līdz tam brīdim, kad šo transportlīdzekli sāk vadīt cita persona;
3.pasažieris – persona, kas atrodas transportlīdzeklī vai uz tā (izņemot transportlīdzekļa vadītāju), kā arī persona, kas iekāpj transportlīdzeklī vai uzkāpj uz tā, izkāpj no transportlīdzekļa vai nokāpj no tā. [6.].
Svarīgs faktors ir ceļu satiksmes noteikumi – tas ir Ministru Kabineta normatīvais akts, kas nosaka ceļu satiksmes kārtību un ir saistošs visām fiziskajām un juridiskajām personām.…