Author:
Evaluation:
Published: 17.03.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 9 units
References: Used
  • Research Papers 'Nelegālā nodarbinātība Latvijā', 1.
  • Research Papers 'Nelegālā nodarbinātība Latvijā', 2.
  • Research Papers 'Nelegālā nodarbinātība Latvijā', 3.
  • Research Papers 'Nelegālā nodarbinātība Latvijā', 4.
  • Research Papers 'Nelegālā nodarbinātība Latvijā', 5.
  • Research Papers 'Nelegālā nodarbinātība Latvijā', 6.
  • Research Papers 'Nelegālā nodarbinātība Latvijā', 7.
  • Research Papers 'Nelegālā nodarbinātība Latvijā', 8.
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    2
  Satura rādītājs    3
1.  Nelegālās nodarbinātības raksturojums    4
2.  Nelegālās nodarbinātības rašanās cēloņi    5
3.  Problēmas iespējamie risināšanas varianti    6
  Nobeigums    7
  Izmantotā literatūra    8
Extract

Nelegālās nodarbinātības raksturojums


Statistikas dati liecina, ka valsts sfērā strādājošiem pēc nodokļu nomaksas vidējā alga ir 190 latu, privātos uzņēmumos strādājošiem- 150 latu. Taču īstenība šo situāciju noliedz- darba meklētāji cenšas iegūt darbu tieši privātajā sektorā. 1 Šāda situācija rodas tādēļ, ka ļoti bieži privātais uzņēmums uzrāda mazāku ar nodokli apliekamos nodokļu, tādējādi izvairoties no nodokļu maksāšanas. Bez nesamaksātiem nodokļiem ierēķina neuzrādītos ienākumus, piepelnoties ar remontēšanu, bērnu pieskatīšanu, rokdarbiem un citām aktivitātēm, kas netiek uzrādītas un par kurām valsts nodokļus nesaņem.
Ēnu ekonomikā (nelegālā ekonomika) plaši izplatīta ir nelegālā nodarbinātība (tā dēvētais “melnais darbs”), nodokļu nemaksāšana, arī darba algu izmaksa “aploksnēs”, darījumu apliecinošu čeku neizsniegšana, dubultā grāmatvedība un citas nelikumīgas darbības. 2
Tāda veida piekoptā ekonomika ir izdevīga uzņēmējiem, jo nemaksājot nodokļus par darbinieku, iespējams paaugstināt peļņu, ko var izmantot personīgajos nolūkos vai izmantot konkurences cīņā. Tas ir izdevīgi arī darbiniekiem, jo viņi „uz rokām” saņem lielāku naudas summu.
Pēc Finanšu ministrijas (Fm) pētījuma datiem, apmēram 40% no ekonomiskajām aktivitātēm Latvijā veido ēnu ekonomika. 3 Salīdzinājumā ar citām Austrumeiropas valstīm, Latvijā ir visaugstākais ēnu ekonomikas rādītājs. Nelegāla nodarbinātība, savukārt ir galvenais cēlonis iedzīvotāju ienākuma nodokļa un obligāti sociālās apdrošināšanas iemaksu nepietiekamiem ieņēmumiem pašvaldību un sociālā budžetā.

Author's comment
Atlants