Evaluation:
Published: 23.05.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
  • Research Papers 'Cenu indekss', 1.
  • Research Papers 'Cenu indekss', 2.
  • Research Papers 'Cenu indekss', 3.
  • Research Papers 'Cenu indekss', 4.
Extract

Patēriņa cenu indekss (PCI) atspoguļo patēriņa preču un pakalpojumu cenu pārmaiņas noteiktā laika periodā. PCI mēra cenu izmaiņu vidējo līmeni patēriņa preču un pakalpojumu atlases fiksētam kopumam (patēriņa grozam). Mūsu valstī šis indekss tiek pielietots kā galvenais inflācijas rādītājs.
CENU PĀRMAIŅU RĀDĪTĀJI
Cenu pārmaiņas gada laikā (gada inflācija) parāda cenu pārmaiņas 12 mēnešu robežās, t.i. atskaites mēnesī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi.
Cenu pārmaiņas vidēji gadā (vidējā gada inflācija) parāda vidējās cenu pārmaiņas pēdējos 12 mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošajiem 12 mēnešiem.
Cenu pārmaiņas atskaites mēnesī atspoguļo cenu līmeņu atšķirības divos pēdējos mēnešos.
PCI SVARI
Lai nodrošinātu to, ka preces un pakalpojumi, par kuriem ģimenes maksā lielāku summu no saviem kopējiem izdevumiem, attiecīgi ietekmētu kopējo PCI lielumu, tiek rēķināti svari, kas ir katras atsevišķas preces izdevumu proporcija no kopējiem mājsaimniecību izdevumiem.
2005.gada janvārī patēriņa cenu indeksa aprēķinos lietotie svari ir aktualizēti un atbilst mājsaimniecību izdevumu struktūrai laika posmā no 2003.gada IV ceturkšņa līdz 2004.gada III ceturksnim ieskaitot. Kā papildus svaru avoti jāmin makroekonomiskie aprēķini, nozaru statistikas informācija u.c. dati.
Lai indeksa aprēķinos nodrošinātu svaru un cenu bāzes periodu simetriju, svari ir pārrēķināti 2004.gada decembra cenās.

Author's comment
Atlants