Author:
Evaluation:
Published: 11.01.2022.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 8 units
References: Not used
Time period viewed: 2020.g. - 2021.g.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 1.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 2.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 3.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 4.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 5.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 6.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 7.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 8.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 9.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 10.
 • Research Papers 'Datorspēļu atkarība Latvijas iedzīvotāju vidū', 11.
Extract

4 SECINĀJUMI

Pētījumā analizējamā datorspēļu atkarībai nav viennozīmīgi definējamas parādības un aptver virkni dažādu fenomenu. Viennozīmīga saikne ar atkarības procesu ir medicīniski nesenākā laikā pierādītā videospēļu spēlēšana. Jomas aptveri apgrūtina arī atkarību izveides procesa kompleksā daba – tā saistīta ar personas attīstību, īpaši agrīnā posmā, sociālajiem apstākļiem un vidi.
Ņemot vērā dažādu procesu atkarības ietvaros iekļauto nodarbju amplitūdu, nevar runāt par vienotu procesu atkarības izraisītu potenciālu kaitējumu un skarto personu grupu. Vienlaikus iespējams mērīt dažādu atkarību veidu skarto personu vai problemātisko lietotāju īpatsvaru populācijā un skarto personu Viena no galvenajām dažādu procesu atkarības skartajām mērķgrupām ir jaunieši. Videospēles un pārmērīga viedierīču lietošana raksturīga tieši jauniešiem. Šai grupai ir arī mazāk kritiska attieksme pret procesa potenciālo kaitējumu un biežāk raksturīgs uzskats, ka paši ar problēmām var tikt galā.
Visās pētījumā aprakstītās nodarbēs visbiežāk iesaistīti vīrieši un to īpatsvars ir augstāks arī problemātisko spēlētāju/lietotāju grupās.
Veselības aprūpes sektorā nonāk ļoti maza daļa personu, kas varētu piedzīvot atkarības problēmas. Šie pakalpojumi arī nav valsts apmaksāti. Procesu atkarības gadījumā liela nozīme ir sadarbībai ar labklājības un izglītības sektoru, kur problemātiskā spēlēšana vai lietošana tiek konstatēta. Tāpat nav uz pusaudžiem un jauniešiem vērstu pakalpojumu, kas ļautu problēmas risināt iespējami agri.
Paši spēlētāji slikti pārzina palīdzības veidus, visbiežāk atpazīstot psihologa un psihoterapeita pakalpojumu, bet reti iedomājoties par ģimenes ārstu kā resursu. Praktiskajā dzīvē galvenais palīdzības avots ir atkarīgās personas tuvinieki, draugi un kolēģi.

Author's comment
Atlants