Author:
Evaluation:
Published: 26.04.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 8 units
References: Not used
  • Research Papers 'Audzināšanas koncepcija', 1.
  • Research Papers 'Audzināšanas koncepcija', 2.
  • Research Papers 'Audzināšanas koncepcija', 3.
  • Research Papers 'Audzināšanas koncepcija', 4.
  • Research Papers 'Audzināšanas koncepcija', 5.
  • Research Papers 'Audzināšanas koncepcija', 6.
Extract

Kas ir audzināšana?
I. Latviešu valodā vārdu ,,audzināt", ,,audzināšana" jēdzienu skaidrojums valodas vārdnīcā /1/ ir šāds:
Audzināšana, Process, darbība  audzināt; attiecīgu paņēmienu, pasākumu kopums. Audzināšanas metodes. Jaunatnes audzināšanas uzdevumi. A. ģimenē. A. darbā. Fiziskā audzināšana - cilvēka vispusīgas fiziskās attīstības un veselības nostiprināšanas pasākumu sistēma.
Audzināt, 1. vadīt (bērna /jaunieša) attīstību, apgādājot (viņu) ar visu eksistencei nepieciešamo, mācot morāles un uzvedības normas, veidojot dažādas praktiskas iemaņas. A. bērnus. A. dēlu. Labi audzināts bērns. (Vecāki, audzinot bērnus, redz viņu nākotni gaišu, skaistu, laimes pilnu. Bērnu namos dzīvo bērni, kuriem nav vecāku un kurus valsts audzina uz sava rēķina. Cilvēka pienākums ir savus bērnus arī audzināt, nevis tikai uzturēt un apģērbt.)
2. Ietekmēt, veicināt ( sabiedrības vai indivīda) garīgo attīstību, izaugsmi, vadīt
to vēlamajā virzienā. A. pilnvērtīgus sabiedrības locekļus.
3. Izkopt, attīstīt (īpašības, jūtas.) A. raksturu. A. gaumi. A. cilvēka pienākuma apziņu. A. skolēnos sabiedriskuma jūtas. (Darbā dzimst humānisma un patriotisma jūtas, darbs audzina drosmi, rūda cilvēka fiziskos un garīgos spēkus).
II. Latvijas likumos /2/, /3/
Latvijā 1999.gada 1.jūnijā spēkā stājās Izglītības likums, kas nosaka, ka ,,izglītības process sevī ietver mācību un audzināšanas darbību, kuras rezultātā veidojas personas zināšanu, prasmju un attieksmju kopums". 1999.gada 25.oktobrī sekoja IZM rīkojums Nr.565 ,,Koncepcija audzināšanas darbībai pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs" /2/, kurā ir teikts, ka „...nodrošinot skolēniem (audzēkņiem) zināšanu, prasmju apguvi un pozitīvu attieksmju veidošanos, nepieciešams veidot arī motivāciju sevis pilnveidošanai, attīstīt spējas adaptēties un integrēties sociālajā vidē, kā arī palīdzēt izprast cilvēka sociālo lomu dažādību.
Izglītības iestādei, īstenojot vienotu izglītības procesu, ir jāveic tāda audzināšanas darbība, kas attīsta skolēnos (audzēkņos) pozitīvas attieksmes pret sevi, citiem cilvēkiem, sabiedrību, valsti, dabu un darbu.
Šī koncepcija nosaka audzināšanas darbības pamatprincipus, kas jāīsteno ikvienam pedagogam, kas iesaistīts vienotā izglītības procesā.”…

Author's comment
Atlants