-
Fovisms
Laiks
20.gs. Fovisms - pirmais avangardistu mākslas virziens. Savu nosaukumu tas ieguva 1905. gada Rudens salona (dibināts 1903.gadā) izstādē , kurā piedalījās visi vienādi noskaņotie mākslinieki novatori.
Rašanās vieta, izplatība
Modernistisks tēlotājmākslas virziens, kas radās 19.gs. beigās Francijā. 20.gs. glezniecībā visizteiktāk pārmaiņas bija vērojamas Francijā, jo Parīze vēl arvien bija saglabājusi savu vadošo lomu Eiropas mākslā. Jauno mākslinieku vidū, kas ieradās Parīzē šī kultūras centra slavas dēļ, bija franču un daudzi citi, kas visi kopā veidoja tā saucamo Parīzes skolu. Fovisma virziena uzplaukuma laiks bija no 1905. – 1907. gadam, pēc tam tas apsīka, jo, izņemot Matisu un Difī, nepalika vairs šim virzienam uzticīgu mākslinieku. Vlaminks un Ruo pievērsās ekspresionismam, Markē – reālismam, Derēns apliecināja interesi par kubismu.
Definīcija
Fovisms neradās kā virziens, kura dalībniekus vienotu kopīga idejiskā izpausme vai uzskatu kopums, tas izveidojās pārņemot un tālāk pārstrādājot impresionisma un postimpresionisma tradīcijas, galveno uzsvaru liekot uz krāsu kā patstāvīgu un spēcīgu mākslinieciskā efekta sasniegšanas līdzekli.Manuprāt, fovisms bija īslaicīga parādība bez teorētiskiem priekšrakstiem.…
20.gs. Fovisms - pirmais avangardistu mākslas virziens. Savu nosaukumu tas ieguva 1905. gada Rudens salona (dibināts 1903.gadā) izstādē , kurā piedalījās visi vienādi noskaņotie mākslinieki novatori.Pirmā Pasaules kara gados latviešu mākslinieki franču jaunāko glezniecību iepazina Sergeja Ščukina un Ivana Morozova privātajās galerijās, bet 20. gs. 20. gadu sākumā daudziem mūsu māksliniekiem beidzot bija iespēja pašiem iepazīties ar jaunāko mākslu Francijā.Mūsu mākslinieku darbos fovisma ietekme izpaužas kā daudz spēcīgāka, aktīvāka interese par dzīvespriecīgu kolorītu, lokāliem, ritmiskiem krāsu laukumu kārtojumiem. Lai arī tāpat kā fovisti, arī latviešu mākslinieki izmantoja dabas iespaidus. Zīmīgi, ka šo krāsu brīvību mākslinieki vispirms sev atklāja ārzemju ceļojumos vai arī iepazīstoties ar savu kolēģu darbiem pēc šādiem ceļojumiem.
