Author:
Evaluation:
Published: 26.03.2009.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 1 units
References: Not used
Time period viewed: 2000 - 2010 years
  • Summaries, Notes 'Valoda. Tās loma un funkcijas', 1.
  • Summaries, Notes 'Valoda. Tās loma un funkcijas', 2.
  • Summaries, Notes 'Valoda. Tās loma un funkcijas', 3.
  • Summaries, Notes 'Valoda. Tās loma un funkcijas', 4.
  • Summaries, Notes 'Valoda. Tās loma un funkcijas', 5.
  • Summaries, Notes 'Valoda. Tās loma un funkcijas', 6.
  • Summaries, Notes 'Valoda. Tās loma un funkcijas', 7.
Extract

Valoda ir veidojusies reizē ar sabiedrības veidošanos un attīstījusies reizē ar sabiedrības veidošanos.
Galvenās valodas funkcijas:
1. Domāšanas līdzeklis. Kogmitīvā izziņas funkcija.
2. Sazināšanas līdzeklis. Komunikātīvā funkcija.
3. Jūtu un emociju izteikšanas līdzeklis. Ekspresīvā funkcija.
4. Sociālās funkcijas:
• Ietekmēšana
• Kultūras veidošanās iemiesošanās funkcija
• Ētniskās kopības uzturēšanas funkcija
• Sociālās kopības uzturēšana

Par Valsts valodas centra vietu un lomu
Vēsturiskajā atskatā uz valodas politikas veidošanos Latvijā parādītas iedzīvotāju nacionālā sastāva pārmaiņas laikā no 1935. līdz 1989. gadam, sniegta tabula ar Eiropas nacionālo valstu sagrupējumu pēc ieceļotāju un lingvistisko minoritāšu īpatsvara iedzīvotāju vidū, raksturots ceļš uz valsts valodas statusa piešķiršanu latviešu valodai, kas sākās Latvijas radošo savienību plēnumā 1988. gada jūnijā. Analizējot tā laika situāciju, bukleta autori raksta: "Reālās divvalodības apstākļos latviešu valoda pilnvērtīgi funkcionēja tikai kultūrā, ģimenē un daļēji izglītībā. Tādējādi tika iedragāta Latvijas kā nacionālas valsts eksistence."

Valsts valodas centrs tika nodibināts 1992. gada februārī. Pašlaik tajā strādā 21 darbinieks, realizējot valsts pamatbudžeta programmu "Valsts valodas funkciju atjaunošana un saglabāšana". Bukletā detalizēti izklāstītas centra darbības prioritātes laika posmā no 1992. līdz 2002. gadam. Un galvenās no tām ir šādas: līdzdalība valsts valodas juridiskās un lingvistiskās normatīvās bāzes izstrāde, valsts valodas prasmes atestācijas vadība, latviešu valodas lietošanas reglamentēšana sabiedriskās dzīves sfērās, latviešu valodas apguves sekmēšana, Latvijas valodas politikas pamatprincipu skaidrošana un Eiropas valstu valodas politikas pieredzes apgūšana.

Valsts valodas centra devums latviešu valodas statusa nostiprināšanā veido nelielu, taču būtisku daļu to juridisko, pedagoģisko un lingvistisko pasākumu kopumā, ko īsteno daudzās institūcijas - Saeima, Ministru kabinets, Izglītības un zinātnes ministrija, Naturalizācijas pārvalde, Valsts nodarbinātības dienests, pašvaldības, LZA Terminoloģijas komisija, LU Latviešu valodas institūts, LU Matemātikas un informātikas institūts, Latviešu valodas apguves valsts programma, Sorosa fonds-Latvija, nevalstiskās organizācijas, mācību iestādes - no pirmsskolas līdz augstskolām un daudzi citi. …

Author's comment
Atlants