-
Ortogrāfija, interpunkcija. Dažādu literārās valodas funkcionālo stilu tekstu analīze. Tekstveide
3. 2. Formulē teksta mērķi un raksturo tā aktualitāti! (3 p.)
Mērķis
Teksta mērķis ir pievērst lasītāja uzmanību uz latviešu valodas prasmes pārbaudes kritērijiem, pateicoties kuriem tiek noteikts valsts valodas zināšanas līmenis.
Aktualitāte
Šis jautājums bija un ir aktuāls sabiedrībā. Bez valsts valodas zināšanas ir praktiski neiespējami atrast darbu valstī, kā arī ir diezgan grūti komunicēt valsts robežās nezinot tās valodu. Dzīvojot valstī ir jāzin valsts valodu, jo tas ir valsts cieņas jautājums, kā arī kultūras saglabāšana.
3.3. Uzraksti, kurš literārās valodas stils ir dotais teksta paraugs! Novērtē, minot 2 pazīmes, kas pamato šā valodas stila atbilstību tā mērķim! (3 p.)
Dotais teksts ir rakstīts lietišķā valodas stilā. Uz to norāda izteiksmes līdzekļu ekonomija, kā arī teksta lietišķums, kurš saglabā oficiālu teksta noskaņojumu un parāda tā nopietnību. Lietišķo stilu pierāda arī tas, ka dotais teksts ir uzrakstīts valsts līmeni un tekstā rakstītais tika pieņemts Saeimā.
…
1. daļa (26 punkti) 1. uzdevums. Apvelc pareizās atbildes burtu! Pēc uzdevuma veikšanas atbilžu lapā atzīmē izvēlēto atbildi ar “×”! (26 p.) 1. Kuros daļēji lokāmajos divdabjos jāieraksta līdzskaņa burts s? 2. Kurā teikumā jāieraksta patskaņa burts ā ? 3. Kurā teikumā vīriešu vārdi un uzvārdi datīvā lietoti pareizi? 4. Kuros teikumos darbības vārdu formas uzrakstītas pareizi? 5. Kuros teikumos vārds lūdzu ir izsauksmes vārds? 6. Kuros teikumos iekavās dotie vārdi jāraksta kopā? 7. Kurā rindā visiem vārdiem ir izskaņas? 8. Kurā teikumā visi vārdi uzrakstīti pareizi? 9. Kuros teikumos ir lietota darbības vārdu pavēles izteiksme? 10. Kuros teikumos prievārdi un pusprievārdi lietoti pareizi? 11. Kuros teikumos jālieto partikula nekā? 12. Kuros teikumos jālieto īpašības vārds silts ar noteikto galotni? 13. Kuros teikumos vārds ātri ir apstākļa vārds? 14. Kurā teikumā vārds ēna lietots pārnestā nozīmē? 15. Kurā rindā visi vārdi ir barbarismi? 16. Kurā rindā visi vārdi ir literatūras termini? 17. Kuros teikumos palīgteikuma sākumā lietojams apstākļa vārds kad? 18. Kuros teikumos pirms vārda kā liekams komats? 19. Kuros teikumos pieturzīmes citāta atdalīšanai lietotas pareizi? 20. Kuros teikumos ir 2 vienlīdzīgi divdabja teicieni? 21. Lasi teikumu! Kurās norādītajās vietās () jāliek komats? 22. Kurā teikumā lietota savrupināta apzīmētāja grupa? 23. Kuros teikumos ir iespraudums? 24. Kuros teikumos pareizi lietotas beigu pieturzīmes? 25. Kurā teikumā vienlīdzīgo teikuma locekļu atdalīšanai jālieto domuzīmes? 26. Kurā teikumā visas pieturzīmes lietotas pareizi? 2. daļa (33 punkti) 2. uzdevums. Lasi jauniešu diskusiju un veic uzdevumus! (22 p.) 2. Formulē diskusijas tematu! (2 p.) 3. Uzraksti ap 90 vārdu plašu viedokli par diskusijas tematu! (9 p.) 4. Atrodi dotajā vārdu rindā 2.viedokļa teksta svešvārdiem atbilstošu sinonīmu un ieraksti tabulā! (1p.) 5. Atrodi un atzīmē ar ×, kurā nozīmē lietots vārds 4. viedokļa tekstā ar nozīmi skaidrs un darbība! (2 p.) skaidrs 3.uzdevums. Lasi Latvijas Republikas “Pilsonības likuma” fragmenta tekstu un veic uzdevumu! (11 p.) 3.1. Nosaki teksta fragmenta valodai raksturīgas pazīmes un izraksti piemērus! (5 p.) 3. 2. Formulē teksta mērķi un raksturo tā aktualitāti! (3 p.) 3.3. Uzraksti, kurš literārās valodas stils ir dotais teksta paraugs! Novērtē, minot 2 pazīmes, kas pamato šā valodas stila atbilstību tā mērķim! (3 p.)