Author:
Evaluation:
Published: 23.03.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 1 units
References: Used
  • Research Papers 'Regresīvais modelis', 1.
  • Research Papers 'Regresīvais modelis', 2.
  • Research Papers 'Regresīvais modelis', 3.
  • Research Papers 'Regresīvais modelis', 4.
  • Research Papers 'Regresīvais modelis', 5.
  • Research Papers 'Regresīvais modelis', 6.
  • Research Papers 'Regresīvais modelis', 7.
  • Research Papers 'Regresīvais modelis', 8.
Extract

Viens no uzdevumiem, kas rodas, analizējot dinamikas rindas, ir pētāmās parādības līmeņu izmaiņu laikā likumsakarību noteikšana.
Atsevišķos gadījumos izpētes objekta kopējo attīstības tendences likumsakarību skaidri parāda dinamikas rindu līmeņi, kuri parāda attīstību vienā noteiktā virziena – palielināšanās, progresa vai regresa virzienā.
Dinamikas rindas līmeņi pakļauti evolūcijas rakstura, kā arī dažādu citu iedarbības faktoru ietekmei.1 Evolūcija (lat. evolutio, ang. Evolution – attīstīšana) – attīstība, pakāpeniska maiņa, pārmaiņu process. Evolūcijas rakstura ietekme – tās ir izmaiņas, kas nosaka kādu kopēju attīstības virzienu, kā daudzgadīgu evolūciju, kura izlauž sev ceļu caur sistemātiskām un gadījuma svārstībām. Tādas dinamikas rindu maiņas sauc par attīstības pamattendences jeb trendu.
Oscilācijas (fr. Oscillation, lat. oscillare –šūpoties) rakstura ietekme – tās ir cikliskās un sezonālās svārstības. Cikliskās jeb periodiskās svārstības ir tad, ja pētāmās pazīmes nozīmes noteikta laikā periodā pieaug, sasniedzot noteiktu maksimumu, pēc tam atkal samazinās, sasniedzot noteiktu minimumu, pēc tam atkal pieaug līdz iepriekšējai nozīmei un tamlīdzīgi. Cikliskās svārstības shematiski var parādīt grafiski. Ekonomisko procesu cikliskās svārstības spilgti izpaužas ekonomikas attīstības ciklos.
Sezonālas svārstības – tās ir svārstības, kuras periodiski atkārtojas katra gada noteiktā laikā, katra mēneša noteiktās dienās vai katras dienas noteiktas stundas.
Sociāli ekonomisko parādību neregulārās svārstības var iedalīt divās grupas:
Sporādiski (sporādisks – vienreizējs, atsevišķs, neregulārs) sākušās izmaiņas, piemēram, karš;
Gadījuma svārstības, kuras ir daudzu relatīvi vāju mazsvarīgu faktoru iedarbības rezultāts.…

Atlants