Author:
Evaluation:
Published: 30.01.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 3 units
References: Not used
  • Summaries, Notes 'Sociālā darbinieka loma HIV/AIDS slimnieku paliatīvajā aprūpē', 1.
  • Summaries, Notes 'Sociālā darbinieka loma HIV/AIDS slimnieku paliatīvajā aprūpē', 2.
  • Summaries, Notes 'Sociālā darbinieka loma HIV/AIDS slimnieku paliatīvajā aprūpē', 3.
  • Summaries, Notes 'Sociālā darbinieka loma HIV/AIDS slimnieku paliatīvajā aprūpē', 4.
  • Summaries, Notes 'Sociālā darbinieka loma HIV/AIDS slimnieku paliatīvajā aprūpē', 5.
  • Summaries, Notes 'Sociālā darbinieka loma HIV/AIDS slimnieku paliatīvajā aprūpē', 6.
  • Summaries, Notes 'Sociālā darbinieka loma HIV/AIDS slimnieku paliatīvajā aprūpē', 7.
Extract

AIDS ir iegūta imūndeficīta sindroms, dzīvību apdraudoša slimība jeb slimību komplekss, kuru izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss - HIV. Vīruss vairāku gadu laikā neatgriezeniski iznīcina organisma aizsargspējas, un cilvēks kļūst sevišķi uzņēmīgs pret dažādām slimībām, kuru dēļ aiziet bojā. Imūnsistēmas stiprinošas zāles inficētā cilvēka organismu var pasargāt no saslimšanas ar AIDS tikai noteiktu laiku. Tādēļ jo īpaši svarīgi ir saprast, kādā veidā var inficēties ar HIV un kā sevi pietiekami vienkāršiem līdzekļiem var pasargāt no inficēšanās ar AIDS ierosinātāju vīrusu – tātad izsargāties no slimības, kuru cilvēce pagaidām vēl nav iemācījusies izārstēt.1987. gadā tika atklāts pirmais ar HIV inficētais Latvijā un 1990. gadā konstatē pirmo AIDS saslimšanas gadījumu, kā arī tiek konstatēts pirmais AIDS slimnieka nāves gadījums Latvijā.
Ziņa par to, ka cilvēks ir inficējies ar HIV, ietekmē visu viņa un viņa tuvinieku turpmāko dzīvi. Neizpratne, izmisums vai arī nožēla par savu seksuālo izturēšanos, apkārtējo cilvēku reakcija vai arī bailes no tās, noved cilvēku izolācijā. Kopš inficēšanās brīža vīruss ir personas būtības, fiziskā ķermeņa neatņemama sastāvdaļa un cilvēkam ir jāmācās sadzīvot ar šo „nežēlīgo” partneri. Kā tas izdosies, ir atkarīgs no paša inficētā, tuviniekiem, taču palīdzēt var arī sociālais darbinieks.
HIV/AIDS slimnieku sociālo situāciju un viņu sociālo integrāciju sabiedrībā sarežģī šādi faktori:
• Lielai sabiedrības daļai pret HIV/AIDS slimniekiem ir negatīva attieksme. To lielā mērā nosaka nepietiekamais izglītošanas līmenis HIV/AIDS jautājumos un sabiedrības nepietiekamā informētība par HIV/AIDS slimniekiem un viņu problēmām;
• HIV/AIDS slimnieku specifiskās problēmas prasa profesionālu sociālās darba intervenci;
Sociālā darbinieka uzdevums, strādājot ar HIV/AIDS slimniekiem ir mācīt klientam pielāgoties vai mainīt viņa apkārtējo vidi. Sociālajiem pakalpojumiem, kurus sniedz sociālais darbinieks klientiem, ir jābalstās uz izpratni par klienta pasauli. Lai sadarbība būtu efektīva, sociālajam darbiniekam ir jāuzdod jautājumi par klienta pašreizējiem apstākļiem, sajūtām, attieksmi pret ikdienas notikumiem. Ļoti svarīgi, lai darbinieks uzklausītu klientu, mēģinātu vienmēr skatīt situāciju klienta acīm, palīdzētu klientam apzināt viņa stiprās un vājās puses, kā arī attīstīt jaunas spējas un iemaņas, lai veicinātu personības attīstību kopumā.

Author's comment
Atlants