Evaluation:
Published: 26.06.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
  • Summaries, Notes 'Farmakoloģija', 1.
  • Summaries, Notes 'Farmakoloģija', 2.
Extract

1.PRESINAPTISKIE, POSTSINAPTISKIE PROCESI.
Presinaptiskie procesi- nosacīts termins, kas attiecas uz tiem procesiem, kuri notiek neironā un kuru rezultātā notiek neirotranmitera izdalīšanās sinaptiskajā spraugā no šiem neironiem piederošā spraugā.
Postinaptiskie procesi- tiek attiecināti uz to neironu, kurā atrodas receptori, ar ko sasitās no presinaptiskā neirona izdalītais nierotransmiters. Taču ņemot vērā neironu, aksnonu un dendrītu tīklu un savstarpējo korekciju daudzumu, kā arī to , ka visās šūnās notiek neirotransmiteru biosintēze un jebkura šūna satur bezgala daudz receptoru, procesi iet abos virzienos un šūna veic abas funkcijas.
2. AGONISTI UN ANTAGONISTI.
Agonisti- ligands, ka saistās ar receptoru un izraisa specifisku efektu. Parasti endogenie ligandi- neirotransmioteri darbojas kā agonisti. Taču daži dabas ligandu sintētiskie analogi vai no augiem iedgūtas substances var būt arī spēcīgāku iedarbību nekā dabas vielām: .piemēram NIKOTĪNS (izolēts no tabakas) vai MUSKARĪNS (izolēts no mušmirēm) sasitās Ar tiem pašiem receptoriem, ar kuriem sasitās endogenais neirotransmiters acetilholīns, taču šie eksogēnie ligandi ir aktīvāki nekā acetilholīns.
Antagonisti- arī saistās ar receptoru , bet efektu neizraisa, toties tas neļauj agonistiem izraisīt tās specifisko efektu. Parasti par receptoru antagonistiem kalpo sintētiskas vielas- ārstnieciskie procesi (Sk. 19 lpp)
3. FARMAKOLOĢIJA- ir zinātne par zāļu vielu un organisma mijiedarbību un jaunu zāļu iegušanas ceļiem.

Author's comment
Atlants