• Raiņa dzejoļu krājuma "Dagdas piecas skiču burtnīcas" analīze

     

    Essays2 Literature

Evaluation:
Published: 24.05.2011.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
  • Essays 'Raiņa dzejoļu krājuma "Dagdas piecas skiču burtnīcas" analīze', 1.
  • Essays 'Raiņa dzejoļu krājuma "Dagdas piecas skiču burtnīcas" analīze', 2.
Extract

Raiņa „Dagdas piecas skiču burtnīcas” sastāv no dažādos laika posmos uzrakstītām daļām – burtnīcām: „Addio bella!”, „Čūsku vārdi”, „Uz mājām”, „Sudrabota gaisma” un „Mēness meitiņa”. Dzejnieks pats tās nosaucis par novelēm, kas veido Dagdas dzīves romānu. „Šinīs dzejoļos ieslēgts viss Dagdas dzīves gājums,” atklāj Rainis. Pēc autora vārdiem, pārdzīvojot mīļotās bojāeju, Dagdas „saites ar dzīvi raisās, viņa izmisums un visas dzīves tiesāšana izraujas „Čūsku vārdos” ”.
Dagdas skiču otro burtnīcu „Čūsku vārdi”, kā man šķiet, var nosacīti sadalīt sešās daļās. Katru no tām ievada tāda neparasta dzejoļa panta forma kā monostihs jeb vienrinde, tādējādi atklājot nodaļas pamatdomu.
Pirmā nodaļa sākas ar retorisku jautājumu „Ko dzīvē meklēju?”, liriskais es vēlas izprast dzīves jēgu un savas esības sūtību: „Es pūlos atjēgties: Kas ir? Kas bija? / Kā slīkonim žib garām dzīve visa / Man sāpju, šaubu garā čūsku vija: / Ko dzīvē meklēju? Kas rokās risa? / Kas dzīve, saule, es, - kas tas, kas dzisa?”.…

Author's comment
Atlants