Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
6,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:260214
 
Evaluation:
Published: 22.02.2011.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Ievads   
2.  Ērču encefalīts   
3.  Laimā slimība   
4.  Ērlihioze   
Extract

IEVADS
Cilvēki inficējas no ērces koduma, kā arī no inficēta dzīvnieka piena (dzīvniekiem slimības pazīmes neizpaužas). Cilvēku parasti inficē pieaugušas ērces, tāpēc visbiežāk saslimst pavasarī un vasaras sākumā, kad ērces ir visaktīvākās. Tomēr inficēšanās iespējama arī citos mēnešos. Ir pazīstami vairāki simti dažādu ērču sugu, kas izplatītas visā pasaulē. Latvijā epidemioloģiski nozīmīgākās ir trīs ērču sugas – Ixodes ricinus ( suņu ērces ) , Ixodes persulcatus (taigas ērces) un Ixodes scapularis (briežu ērce). Suņu ērces ir izplatītas visā Latvijas teritorija. Retāk tās sastopamas Latvijas austrumu daļā, kur pārsvarā mīt taigas ērces un briežu ērces. Ērces ir sastopamas mežos, krūmājos, parkos. Daudz ērču ir nekoptās meža audzēs ar ievērojamu lapu koku, īpaši alkšņu, piejaukumu, bet maz – sausos skrajos priežu silos. Aktīva (uzbrukumam gatava) ērce parasti sēž uz zāles stiebra apmēram 10 sm – 1m augstumā no zemes, gaidot, kad garām ies piemērots upuris. Uzskata, ka ērces uzzin par upura atrašanās vietu no dzīvnieku vai cilvēku izelpotā gaisa, izstarotā siltuma un kustībām. Ērces uztver arī dzīvo organismu izdalīto taukskābju un sviestskābju raksturīgo smaku.
Ērcēm ir 3 attīstības stadijas – kāpurs, nimfa, un pieaugusi ērce (mātīte un tēviņš ). Ērces attīstība no olas līdz pieaugušai ēŗcei ilgst 2 -3 gadus un šajā laikā tā izaug no dažam milimetra desmitdaļām līdz pat 4 mm. Katrā attīstības stadija ērcēm nepieciešams sūkt asinis. Ērces dzīvo no 2 mēnešiem līdz 8 gadiem, bet labvēlīgos apstākļos dažas „ ilgdzīvotājas” sasniedz 15 gadu vecumu. Kāpuru, nimfu un mātīšu ķermenis pielāgots lielu asins daudzumu uzņemšanai (piesūkusies mātīte ir apmēram 100 reižu smagāka par nepiesūkušos). Cilvēkiem visbiežāk piesūcas ērču mātītes un nimfas. Īslaicīgi piesūkties var arī ērču tēviņi, taču tie ātri atkrīt, jo nevar uzņemt asinis. Lai notiktu normāla ērču attīstība , tām periodiski jābarojas ar grauzēja, putna, meža, mājdzīvnieka, vai cilvēka asinīm. Piesūcoties ērce ielaiž koduma vietā nedaudz siekalu. Tajās ir vielas, kas mazina sāpes un neļauj asinīm sarecēt.
Ērces ir aktīvas no marta beigām līdz novembra vidum (atkarībā no meteoroloģiskajiem apstākļiem). Bet Ludzā ātrā palīdzība griežas cilvēki 2007g. jau janvāra sakumā, lai izņemt ērci no ādas.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register