Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:280261
 
Evaluation:
Published: 07.12.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 9 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
I.  gāzu maiņas traucējumi    3
II.  Plaušu slimības    4
  Avoti    9
Extract

Ievads
Organismā izšķir trīs elpošanas fāzes:
1. Ārējā elpošana jeb plaušu ventilācija – gāzu apmaiņa starp asinīm plaušās un ārējo gaisu, kas organismā iekļuvis caur augšējiem elpceļiem. Šajā fāzē skābeklis (O2) no ieelpotā gaisa difundē asinīs, bet oglekļa dioksīds jeb ogļskābā gāze (CO2) un ūdens no asinīm difundē uz izelpojamo gaisu.
2. Iekšējā elpošana – gāzu maiņa starp audiem un asinīm. CO2 no organisma šūnām difundē uz asinīm apmaiņā pret asiņu atnesto O2.
3. Šūnu elpošana – bioķīmisku procesu kopums, kura laika no patērētajām barības vielām tiek izdalīta organisma norisēm nepieciešamā enerģija. Šūnu elpošanā skābeklis mitohondrijos darbojas kā galējais elektronu akceptors.
I gāzu maiņas traucējumi

Stāvokli, kad organismā trūkst skābekļa, sauc par hipoksiju. Hipoksija var būt par iemeslu organisma funkciju traucējumiem vai atsevišķos gadījumos tai pat var būt letālas sekas. Hipoksiju var izraisīt skābekļa parciālā spiediena samazināšanās, traucēta skābekļa transporta gadījumā vai, ja novērojama audu nespēja izmantot skābekli.
Hipoksijai izdala vairākus veidus:
1. Hipoksiskā hipoksija – asinīs nonāk pārāk maz skābekļa, jo kādi noteikti apstākļi bloķē vai aizkavē skābekļa difūziju caur alveolu membrānu. To izraisa skābekļa spiediena samazināšanās plaušās vai augstkalnu apstākļi, retināts gaiss (hipobārā hipoksija), citi iekšēji faktori (normobārā hipoksija): samazināta gāzu maiņas platība (plaušās), dažādas plaušu slimības (astma, pneimonija, audzēji, arteriāli venozie šunti). Šī veida hipoksija ļoti bieži apdraud aviācijā strādājošus cilvēkus.
2. Hipēmiskā jeb hēmiskā hipoksija – samazināts skābekļa daudzums asinīs. Skābeklis nespēj piesaistīties hemoglobīnam. Šīs hipoksijas iemesli var būt hemoglobīna daudzuma samazināšanās asinīs vai sarkano asinsķermenīšu skaita samazināšanās. Nespēju pārnest skābekli ar asinīm var izraisīt asins nodošana, asiņošana vai hroniska anēmija, kā arī narkotiku lietošana, dažādas ķīmiskas vielas, arī saindēšanās ar vielām, kas veido stabilas saites ar hemoglobīnu - oglekļa monoksīdu jeb tvana gāzi (CO), nitrītiem, sēra savienojumiem – kā rezultātā samazinās tā hemoglobīna daudzums, kas spētu veidot oksihemoglobīnu. Šis hipoksijas veids bieži sastopams smēķētājiem (regulārai smēķēšanai fizioloģiski ir tāds pats efekts, kā atrašanās 3.000-8.000 pēdu zem jūras līmeņa).

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,98 €
Work pack Nr. 1178220
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register