Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:590787
 
Author:
Evaluation:
Published: 15.06.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 7 units
References: Not used
Extract

Estētiskā audzināšana ir process, kura mērķis ir izkopt cilvēkā estētiski līdzsvarotu attieksmi pret īstenību. Estētiskās audzināšanas kā vispārīgās audzināšanas sistēmas sastāvdaļas metodoloģiskais pamats ir estētikas zinātne par īstenības estētiku apguvi, par estētiskās un mākslas vērtību tapšanas, funkcionēšanas un attīstības vispārējām likumsakarībām [Žukovs L., 1997].
Pastāv vairāki estētiskās audzināšanas uzdevumi, kas:
• modina un attīsta cilvēka spējas uztvert un pārdzīvot skaisto dabā , dzīvē un mākslā un novērtēt to no cilvēcisko ideālu viedokļa;
• sekmē mākslinieciskās uztveres un izpratnes, pareizu priekšstatu, spriedumu un uzskatu veidošanos par mākslas darbiem un dažādām dzīves parādībām;
• iesaista skaistā radīšanā dzīvē, mākslinieciskajā jaunradē un sekmē estētiskā ideāla veidošanos un vēlmi dzīvot pēc skaistuma “likumiem” [Žukovs L., 1997].
Estētiskās spējas ir gan radītāja spējas, gan spējas mākslu aktīvi uztvert un pieņemt. Estētiskās spējas pakāpeniski kļūst par estētiskām vajadzībām un pašattīstības iekšējo stimulu. Aktīva mākslas uztvere un pieņemšana atmodina tādus iekšējus stāvokļus, kuru cēlonis nav tieša dzīves pieredze. Šīs “pirmspieredzes zināšanas” ļauj ātrāk “atpazīt” parādību un procesu cilvēcisko nozīmību (vērtību) jau pirmajās saskarsmēs ar tām. Tas arī ir mākslas ieguvums un stimuls ātrākai pašapzinātībai un pašregulācijai dzīvē, norāda O. Kravalis [RPIVA, 2000].
Estētiskās audzināšanas galvenie līdzekļi ir izziņas darbs, saskarsme, daba, māksla, literatūra, sadzīves apstākļi un sports [Žukovs L., 1997].
Māksla ir viena no sabiedriskās apziņas formām, lielisks estētiskās audzināšanas līdzeklis. Mākslinieciskajos tēlos atspoguļojas reālā īstenība. Māksla aktīvi iedarbojas uz cilvēka apziņu, jūtām, gribu. Īstajā mākslā vienmēr saskatāma satura un formas vienotība [Žukovs L., 1997].
A. Špona raksta: „Cieņu, čaklumu, skaistuma izjūtu utt. nevar iemācīt, to var apgūt, vingrinoties audzinošā darbībā” [Špona A., ].

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register